Zmarł aktor Tony Curtis

Zmarł aktor Tony Curtis

30.09. Waszyngton (PAP/Reuters) – Amerykański aktor Tony Curtis – znany m.in. z komedii „Pół żartem, pół serio”, gdzie wystąpił u boku Marilyn Monroe – zmarł w wieku 85 lat – poinformowała w czwartek rodzina aktora.

Tony Curtis urodził się 3 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku w rodzinie biednych węgierskich imigrantów jako Bernard Schwartz. Zmarł we własnym domu w Henderson, w stanie Nevada.

Szczyt kariery aktora przypadł pod koniec lat 50. W 1957 roku zagrał drobnego agenta prasowego w filmie „Słodki zapach sukcesu”. Za rolę w głośnym dramacie „Ucieczka w kajdanach” (1958) otrzymał jedyną w swoim życiu nominację do Oscara. Rok później zagrał w komedii „Pół żartem, pół serio” w reżyserii Billy Wildera.

Magazyn „Saturday Review” nazwał Curtisa „rzadkim fenomenem, autentyczną osobowością ekranu, który poprzez ciężką pracę, przeobraził się w aktora o znacznej subtelności i rozmachu”. Machina promocyjna wytwórni Universal Pictures i kolorowe magazyny wykreowały go na gwiazdę i ulubieńca żeńskiej widowni.

Curtis wystąpił w ponad 140 filmach, zarówno komediach, jak i dramatach; część z nich nie zapisała się w historii kina. W życiu prywatnym miał opinię kobieciarza, zmagał się z problemami z kokainą i alkoholem.

Curtis był sześciokrotnie żonaty. Z małżeństwa z Janet Leigh ma córkę Jamie Leigh Curtis. Jego szóstą żoną była Jill Vandenberg, młodsza od niego o 45 lat. (PAP)

ksaj/ ap/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :