Zdrojewski: Świętokrzyskie dobrze inwestuje w kulturę

Zdrojewski: Świętokrzyskie dobrze inwestuje w kulturę

Centrum jest nową siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej i zostało wybudowane dzięki funduszom Unii Europejskiej. Koncert inaugurujący działalność obiektu zaplanowano na czwartek.

Jak mówił minister, w regionie powstają instytucje kultury nawiązujące zarówno do przeszłości, teraźniejszości jak i przyszłości; związane z muzyką, ale także z historią. Przypomniał, że we wrześniu 2011 r. w Kielcach otwarto nowoczesną siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, a w pobliskim Michniowie trwa modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Realizacja inwestycji była możliwa m.in. dzięki wsparciu resortu kultury.

W opinii Zdrojewskiego, przedsięwzięcia podobne do kieleckiej filharmonii „budują prawdziwe emocje”. „Bo są skierowane w obszar sztuki wysokiej. Mają ważny potencjał, w którym jest zarówno szacunek dla nieżyjących już artystów, którzy pozostawili nam fantastyczne dzieła, ale też dla tych wszystkich, którzy wchodzą w dorosłe życie i będą tu przychodzili, aby uczyć się wrażliwości” – powiedział minister.

Szef resortu kultury dodał, że świat muzyczny jest światem „niezwykle wymagającym”. „Nie można budować sal drugiej jakości, które nie spełniają pewnych standardów technologicznych i akustycznych” – podkreślił Zdrojewski. Jego zdaniem kielecka sala koncertowa jest „europejskiej jakości”, a cały obiekt powstał dzięki dużej determinacji władz samorządowych, dyrektora filharmonii i ekip budowlanych.

Minister uhonorował brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygenta i kompozytora Jacka Rogalę. Medal jest przyznawany osobom, które szczególnie wyróżniły się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Międzynarodowe Centrum Kultur to nowoczesny, wielofunkcyjny budynek w centrum Kielc.

Znajduje się w nim m. in. sala koncertową na 516 miejsc z lożami, sala kameralna na 200 miejsc, sale prób, sala konferencyjna. Na scenie sali koncertowej zmieści się 100 muzyków i 200 chórzystów. Scenę można zmniejszyć dzięki ruchomym ścianom. Powstał także dziedziniec, na którym latem będą odbywały się koncerty kameralne. W budynku zastosowano skomplikowane i rzadko dotychczas w Polsce stosowane rozwiązania akustyczne.

Obiekt ma być wielofunkcyjny; poza koncertami mają się tu odbywać wystawy, projekcje filmów, spektakle teatralne, operowe i operetkowe.

Inwestycja kosztowała 68 mln zł, a w 53 proc. została sfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe środki pochodziły z budżetu województwa. Obiekt budowano dwa lata.

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w latach 90. straciła swoją siedzibę w zabytkowej kamienicy w centrum Kielc, gdzie była bardzo dobra akustyka, i stała się lokatorem Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie warunki nie były najlepsze. (PAP)

ban/ mlu/ mhr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :