Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym występowania w serialach

Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym występowania w serialach

28.10. Warszawa (PAP) – Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił w środę, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach i innych produkcjach telewizyjnych, ale aktywność aktora „nie powinna burzyć programu repertuarowego teatru”.

Zdrojewski odniósł się do tej sprawy podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja jakoby resort kultury zamierzał ograniczyć lub wręcz zakazać występy aktorów teatralnych w filmach, serialach telewizyjnych, reklamach. Chodzi o aktorów zatrudnionych na etatach w teatrach prowadzonych przez samorządy lub ministerstwo. Zapis ograniczający występy aktorów teatralnych w TV miałby się znaleźć w znowelizowanej ustawie o działalności kulturalnej. Jak pisała prasa, praca w TV bez zgody dyrektora teatru mogłaby być powodem do zwolnienia artysty.

„W moim resorcie nie ma pomysłu, aby zakazać aktorom teatralnym grania w serialach, telenowelach, serialach, sitcomach oraz innych podobnych produkcjach telewizyjnych” – zapewnił minister. Zwrócił uwagę, że sprawa aktorów występujących jednocześnie w serialach i na teatralnych deskach została kilkakrotnie poruszona podczas wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej, dlatego resort kultury zajął się tym.

„Pojawiły się głosy, że należy tę sprawę ucywilizować. Jest wielu zainteresowanych uregulowaniem sytuacji, która nie jest korzystna dla życia teatralnego, bo sprowadza się bardzo często do wynajmowania aktora; cierpi na tym teatr i jego repertuar” – mówił Zdrojewski.

Minister przyznał, że nie może aktorom zabronić występowania w TV, ponieważ teatralne pensje są bardzo niskie. „Aktorzy w teatrach zarabiają niestety bardzo mało, za spektakle w dobrych teatrach są w stanie uzyskać ok. 500 złotych, pensje wahają się w granicach 2,5 tys. do 3,5 tys. zł miesięcznie” – podkreślił.

Minister planuje jednak, aby w ustawie o działalności kulturalnej znalazł się zapis informujący, że „aktywność zewnętrzna aktora teatralnego nie może burzyć programu repertuarowego danego teatru”.

„Chcę też, by teatr nie musiał ponosić kosztów ubezpieczeń aktora, kiedy w teatrze go nie ma, aby była możliwość rekompensaty przez producenta TV strat teatralnych z powodu nieobecności aktora w teatrze, aby występy telewizyjne, odbywały się w większym porozumieniu z dyrektorem teatru” – dodał.(PAP)

agz/ ls/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :