Leon Tarasewicz zakończył tworzenie muralu w Bielsku-Białej

Leon Tarasewicz zakończył tworzenie muralu w Bielsku-Białej

27.10. Bielsko-Biała (PAP) – Znany polski malarz Leon Tarasewicz zakończył prace przy tworzeniu ogromnego muralu na ścianie centrum handlowo-rozrywkowego Gemini Park w Bielsku-Białej. Artysta pracował nad nim z przerwami od maja – dowiedziała się we wtorek PAP w Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych.

Kompozycja na ścianie jest – zdaniem twórcy – syntezą pejzażu całorocznego. Szefowa Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz opisując ją powiedziała, że widz obserwuje „zmieniające się kolory malowane długimi, przenikającymi się pasmami”. „Kolory rozpoczynają się od czystych błękitów, przez brązy i czernie, różne odcienie zieleni i żółcieni, a kończą się ciepłymi oranżami z akcentem pomarańczowych brązów. Przywołują cztery pory roku i wprowadzają świeży powiew natury w industrialną przestrzeń nowoczesnej architektury” – przekonywała Smalcerz.

Tarasewicz miał wolną rękę w kwestii projektu dzieła. Wykonał je osobiście, korzystając z pomocy uczniów bielskiego liceum plastycznego oraz studentów warszawskiej ASP.

Ściana na budynku Gemini Park, na której powstał mural, to długi na 147 metrów fryz, biegnący wzdłuż chodnika dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów. Przy wysokości ponad 2,6 metra łączna powierzchnia muralu wyniosła prawie 450 metrów kwadratowych.

Ozdobienie ściany centrum handlowo-rozrywkowego to pomysł jego właścicieli. Chcą w ten sposób upamiętnić mozaikę, którą wykonał w 1963 roku bielski artysta Ignacy Bieniek na murze nieistniejącej już fabryki włókienniczej. Dzieło przedstawiało historię Polski, Bielska oraz Białej. Nie posiadało wartości historycznej, lecz było cenione i lubiane przez bielszczan. Bieniek nie tylko je zaprojektował, ale też osobiście wykonał. Świadczyło o dorobku minionych lat miasta i kraju. Mur zburzono w 2000 roku podczas porządkowania placu pod budowę centrum handlowego. Obecnie inwestor przeznaczył na dzieło fragment ściany wznoszonego centrum. Miastu zostawił wolną rękę przy wyborze artysty.

Przedstawiciele magistratu oraz – na jego zaproszenie – środowisk bielskich plastyków, powierzyli wiosną wykonanie muralu Leonowi Tarasewiczowi. Agata Smalcerz poinformowała, że realizację sfinansowali właściciele Gemini Park.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Waliłach koło Białegostoku. Jest uznanym polskim malarzem białoruskiego pochodzenia, absolwentem wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. (PAP)

szf/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :