Bronisław Mazur –  rzeźbiarz satyryczny z ŚląskaCieszyńskiego

Bronisław Mazur –  rzeźbiarz satyryczny z ŚląskaCieszyńskiego

Bronisław Mazur – rzeźbiarz satyryczny z Śląska Cieszyńskiego
Jest twórcą ludowym, który pracuje i tworzy w Cieszynie. Jego wielką pasją której z zamiłowaniem się oddaje jest rzeźba, a dokładniej ujmując rzeźba satyryczna.
Zawodowo Bronisław Mazur pracuje już od 30 lat jako technolog obróbki szkła, zajmuje się również pracami renowacyjnymi.
Od najmłodszych lat twórca ludowy interesował się rzeźbą. Już jako mały chłopiec próbował sowich sił w tej dziedzinie sztuki, szybko odkrywając, że oprócz zamiłowania do rzeźbienia, ma również wielki talent. Owocem tego był udział młodego twórcy na wystawach rzemiosł artystycznych, podczas których prezentował swoje miasto Cieszyn i odnosił wielkie sukcesy.
Sukcesy z młodych lat zmobilizowały Bronisława Mazura do dalszej intensywnej pracy i pogłębiania swojego talentu. Artysta pobierał lekcje z warsztatów rzeźbiarskich u licznych znakomitych rzeźbiarzy, co umożliwiło mu wypracowanie i perfekcyjne rozwinięcie swojego własnego stylu i techniki. Jego rzeźby przedstawiają sceny, postacie w wesoły, satyryczny i humorystyczny sposób. Bardzo często upamiętniają w sobie tradycje i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego.
Bronisław Mazur otworzył swoją własną pracownię rzeźbiarską. W niej powstają wspaniałe dzieła, bardzo oryginalne i zawsze są to pojedyncze egzemplarze. Bronisław Mazur nie zajmuje się wytwórczością hurtową. Pomimo to jego dzieła cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród odbiorców, którzy często i chętnie nabywają rzeźby twórcy. Tym samym prace Pana Bronisława można spotkać nie tylko w Polsce ale również we Francji, Anglii, Stanów Zjednoczonych i innych państwach. Bez ciągłego tworzenia i swojej pracowni Bronisław Mazur nie wyobraża sobie życia, on sam dla wielu rzeźbiarzy pozostaje niedoścignionym mistrzem.

Anna Czopor 2009.10.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :