Festiwal Literatury im. Conrada – od poniedziałku w Krakowie

Festiwal Literatury im. Conrada – od poniedziałku w Krakowie

29.10. Kraków (PAP) – Na sześć dni Wieża Ratuszowa na krakowskim Rynku przemieni się w latarnię morską na znak trwania pod Wawelem 1. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Impreza potrwa od 2 do 7 listopada, gośćmi honorowymi festiwalu będą pisarze: Pascal Quignard, Per Olov Enquist, Etgar Keret i Antiq Rahimi.

Festiwal im. Conrada zbiegnie się w czasie z Targami Książki w Krakowie, które w tym roku zaplanowano między 5 a 8 listopada. Krakowskie Targi Książki każdego roku przyciągają ok. 20 tys. miłośników literatury. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że obydwie imprezy będą oddziaływać ze zdwojoną siłą i przyciągną jeszcze większą publiczność.

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Sroka wyjaśniła w czwartek na konferencji prasowej, że logo festiwalu symbolizuje latarnię. „Latarnię, która kojarzy się z literaturą Conrada; latarnię morską, która wyznacza jakiś kierunek, cel, oświetla drogę” – powiedziała Sroka. Latarnia zapłonie w poniedziałek i będzie świecić na 10 km we wszystkie strony świata do końca festiwalu. Światło na Wieży Ratuszowej ma sygnalizować krakowianom, że w mieście trwa festiwal literatury. „Dlatego co roku, na okres festiwalu Wieża Ratuszowa będzie się zamieniać w latarnię morską” – dodała.

Festiwal im. Conrada z założenia nie będzie poświęcony jednemu pisarzowi, czy grupie literatów; ma być raczej przeglądem różnorodności twórczej, nie tylko literackiej. Ma być też miejscem spotkań pisarzy, artystów, myślicieli, tłumaczy i wydawców.

„Chcemy rozmawiać z wybitnymi o tym, co najważniejsze, co wymaga przedyskutowania” – podkreślił dyrektor artystyczny imprezy profesor UJ Michał Paweł Markowski.

„Przyjeżdżają do nas znakomici pisarze, którzy niechętnie odwiedzają jakiekolwiek festiwale. Wybrali nasz festiwal, żeby zaprezentować swoje poglądy. Szczególnie dumni jesteśmy z zaproszenia Pascala Quignard, który do Krakowa przyjeżdża zafrapowany ideą festiwalu” – zaznaczył Markowski.

Organizatorzy imprezy chcą ukazać związki literatury z filmem, teatrem, muzyką, a nawet reklamą.

„Zależy nam na tym, aby literatura zafunkcjonowała na tym festiwalu nie jako jakaś wyjątkowo autonomiczna sztuka, tylko sztuka, która ma swoje rozliczne wypustki – muzyczne czy filmowe i żyje w ścisłym związku z nimi” – powiedział dyrektor programowy festiwalu, Piotr Mucharski.

W tym kontekście zaproszenie Pascala Quignard jako głównego gościa festiwalu nie jest przypadkowe, bo ten francuski powieściopisarz, eseista i tłumacz z łaciny i języka chińskiego (laureatem Nagrody Goncourtów w 2002 r.) działa także na polu muzyki i filmu. Gra na wiolonczeli, jest współscenarzystą filmu „Wszystkie poranki świata”, nakręconego według jego powieści.

Festiwal rozpocznie się koncertem Jordi Savalla (viola da gamba) dedykowanym właśnie Quignardowi oraz projekcją „Wszystkich poranków świata” (w reż. Alaina Corneau), do których Savall napisał muzykę.

W ciągu sześciu festiwalowych dni zaplanowano spotkania autorskie z Quignardem i pozostałymi zaproszonymi pisarzami, projekcje, spektakle teatralne, debaty, wystawa fotografii, koncerty. Dla młodzieży szkolnej przygotowano też lekcje czytania – seminaria młodych czytelników z literaturoznawcami poświęcone konkretnym dziełom literackim.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz miasto Kraków.(PAP)

czo/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :