Zdrojewski: MKiDN nie może rezygnować z funkcji mecenasa sztuki

Zdrojewski: MKiDN nie może rezygnować z funkcji mecenasa sztuki

07.09. Warszawa (PAP) – Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że jego resort powinien gwarantować prawidłowe funkcjonowanie wszelkich mechanizmów sprzyjających rozwojowi kultury; ministerstwo nie może też rezygnować z pełnienia funkcji mecenasa sztuki.

Zdrojewski odpowiadał na pytania internautów podczas poniedziałkowego czatu na stronie Polskiej Agencji Prasowej www.chat.pap.com.pl/chat/sais.

„Czy ministerstwo kultury powinno raczej być administratorem czy sponsorem sztuki?” – zapytał Zdrojewskiego internauta Wojtek. „Nie możemy zrezygnować z funkcji mecenasa sztuki. Ważne jest jednak, aby resort gwarantował prawidłowe funkcjonowanie wszelkich mechanizmów sprzyjających rozwojowi kultury” – odpowiedział minister.

Zdrojewski był pytany również o to, dlaczego MKiDN „nie walczy o większy budżet dla swojego resortu”. „W przybliżeniu 2 mld złotych – budżet na 2008 rok to 0,58 proc. budżetu państwa. Jeszcze w 1995 roku było to 1,05 proc. Kultura w Polsce jest zagrożona i niedoinwestowania” – ocenił internauta „gabriel”.

„Walczymy i to mocno. Udało się w tym roku otrzymać dodatkowo sporo środków. Zakontraktowaliśmy też ponad 1,5 miliarda na inwestycje w kulturze. To już 800 procent planu. Nie można też porównywać obecnego roku do 1995. Wtedy, obecne instytucje przynależne do marszałka były finansowane wprost z budżetu państwa” – odpowiedział Zdrojewski.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :