44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu

44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu

06.09. Wrocław (PAP) – 44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans rozpoczął się we Wrocławiu. Jeden z najważniejszych festiwali muzyki poważnej na Dolnym Śląsku potrwa do 20 września.

Koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, który odbył się w sobotę późnym wieczorem, poświęcony był inicjatorowi i twórcy Wratislavia Cantans, Andrzejowi Markowskiemu. W koncercie tym – pod dyrekcją Jacka Kaspszyka – wystąpili również: Chór Filharmonii Wrocławskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Partie solowe wykonały Iwona Sobotka (sopran) oraz Dubravka Musović.

Tegoroczny festiwal będzie trwał dłużej od poprzednich. Jak podkreślają organizatorzy, w przeszłości zbyt wiele koncertów odbywało się w przeciągu zaledwie 10 dni. W tym roku wydarzenia festiwalowe potrwają 16 dni, a koncerty będą odbywać się w różnych miejscach Wrocławia i w 13 miastach Dolnego Śląska, m.in. w Szczawnie Zdroju, Świdnicy, Miliczu i Oławie. W 30 koncertach weźmie udział kilkuset artystów z Polski i zagranicy.

W kolejnych dniach festiwalu będzie można wysłuchać m.in. dwóch wielkich oratoriów Georga Friedricha Haendla – „Izrael w Egipcie” oraz „Theodora”. Zostaną wykonane w hołdzie dla niemieckiego kompozytora w 250. rocznicę jego śmierci.

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie m.in. koncert dedykowany Krzysztofowi Pendereckiemu, który odbędzie się 15 września w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Polski Chór Kameralny oraz instrumentaliści Filharmonii Wrocławskiej wykonają utwory Pendereckiego, a pokieruje nimi sam kompozytor.

Zaplanowano również wielki koncert plenerowy Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Wystąpi w nim ok. 1000 młodych artystów, których poprowadzi słynny angielski dyrygent Paul McCreesh. Koncert odbędzie się na Pergoli przy wrocławskiej Hali Stulecia.

W programie festiwalu nie zabraknie recitali znakomitych artystów, wśród których znaleźli się: Andreas Scholl, Bernarda Fink i sławny Kronos Quartet.

W finale festiwalu pojawi się włoski akcent. Melomani będą mogli wysłuchać utworów Antonio Vivaldiego oraz Claudio Monteverdiego w wykonaniu orkiestry Il Giardino Armonico pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :