Święto folkloru w Krośnie – Karpackie Klimaty

Święto folkloru w Krośnie – Karpackie Klimaty

W Krośnie na Podkarpaciu od 2004 roku organizowana jest niezwykła impreza o międzynarodowym charakterze. Celem jej jest zaprezentowanie wielowiekowej spuścizny kulturowej i historycznej regionu karpackiego. „Karpackie klimaty”, bo taką nazwę ma ta barwna impreza, jest niejako świętem podkarpackiego pogranicza, które trwa przez trzy dni, raz w roku, w okresie letnim . Święto to umożliwia poznanie tajemnic i niezwykle bogatej kultury tego zakątka Polski, który wciąż uchodzi za niezwykle tajemniczy, zagadkowy i wciąż nie do końca zbadany.
Impreza odbywa się na średniowiecznym rynku Krosna. Pośród rozłożonych stanowisk i straganów można posmakować wyśmienitych dań i przekąsek kuchni kresowej: miody, kozie sery, gołąbki, kapusta z grochem, różnego rodzaju placki, aromatyczne bigosy, bogracze i zupy bieszczadzkie. Wszystkie te smakołyki ugotowane ze stuprocentowo naturalnych składników, pochodzących wprost z gospodarstw ekologicznych. W wiklinowo-drewnianych pawilonach można degustować wina z winnic karpackich i przy okazji posłuchać o powstawaniu tego trunku.
Zwolennicy swojskiego, pieczonego na pradawnej recepturze chleba, wybierają najsmaczniejszy chleb Krosna. Konkurs na ulubiony chleb Krosna, nawiązuje do siedemsetletniej tradycji piekarskiej Krosna. Podczas imprezy nad Krosnem unosi się aromatyczny zapach świeżo pieczonego chleba.
Fani muzyki karpackiej mają możliwość posłuchać i pooglądać występy grup folklorystycznych i folkowych z pogranicza. Dźwięki które można usłyszeć na krośnieńskim rynku są magiczne, tajemnicze i nieokiełzane. Odpowiednie do zabawy, do tańca, do śpiewu, ale też do zadumy, odpoczynku, czy rozmowy. Barwne choreografie zespołów tanecznych i kapel ludowych budzą niesamowity entuzjazm publiczności.
Na imprezie nie brakuje również licznych wystaw z rękodziełami artystycznymi, np. niezwykła wystawa Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, wystawa ta ukazuje bogate tradycje tkackie Podkarpacie. Na uwagę zasługuje fakt, że Biennale jest jedyną tego typu wystawą organizowaną na Podkarpaciu.
Na ustawionych wśród krośnieńskich kamieniczek straganach można podziwiać cudeńka sztuki ludowej oraz poznać smaki przeróżnych regionalnych potraw. Stragany nawiązują do średniowiecznych dni handlowych. Niesamowity efekt robią ustawione w jednym miejscu rzeźby bieszczadzkich aniołów, obrazów, koronek, kilimów, drewnianej i ręcznie robionej biżuterii, wikliny, szkła ozdobnego czy lnianych bibelotów.
Zwarzywszy na fakt, że Krosno nieodzownie kojarzy się ze szkłem i naftą, Karpackie Klimaty organizują wystawy poświęcone szkłu, lampom naftowym z pokazami wytopu szkła. W tym roku w Krośnie na starówce został ustawiony prawdziwy piec do wytopu szkła.
Ponadto imprezie towarzyszą liczne parady uliczne: szczudlarzy, żonglerów, muzyków ludowych, śpiewaków oraz uliczne spektakle teatralne, widowiska, nocne zwiedzanie kościołów, a także wieczorne pokazy rycerskie, które odbywają się jedynie przy świetle ognia i księżyca.
Karpackie Klimaty to impreza która otwiera Polskę na Podkarpacie, pokazuje niezwykły klimat tego miejsca, a mnogość atrakcji architektonicznych i kulturowych oraz niezwykła atmosfera zapewniają niezapomniane przeżycia.

Anna Czopor 2009.09.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :