13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi

13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi

09.09. Łódź (PAP) – 31 filmów z 11 krajów rywalizować będzie o Grand Prix 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w dniach 15-19 września odbędzie się w Łodzi.

Zaplanowano także obchody jubileuszu 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi.

Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”. W tym roku z ponad 70 zgłoszonych tytułów komisja selekcyjna pod przewodnictwem Elżbiety Dreckiej

wybrała do konkursu głównego 31 filmów. Pokazanych zostanie 10 polskich filmów oraz obrazy twórców m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Serbii i Węgier.

Celem festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Jak przyznaje dyrektor Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych Andrzej Traczykowski, na festiwalach przyrodniczych coraz większą rolę odgrywają filmy na styku człowiek-przyroda.

„Człowiek jest także elementem świata. Może chronić przyrodę i może ją niszczyć. Coraz więcej filmów ukazuje sprawy, gdy człowiek jest uwikłany w świat przyrody a przyroda wkracza do domów, na nasze podwórka. To są prawdziwe dzieła sztuki” – powiedział w środę na konferencji prasowej Traczykowski.

Filmy konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej „filmówki” prof. Andrzeja Bednarka. Zasiądą w nim także prof. Jan Gogola z Czech – scenarzysta i wykładowca szkół filmowych oraz izraelski reżyser Yossi Weissler.

Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie zaplanowano pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii przyrodniczej w różnych punktach miasta, spotkania z realizatorami i fotografami przyrody, a także ważny nurt warsztatów i konkursów organizowanych dla dzieci i młodzieży popularyzujących wiedzę z zakresu ochrony środowiska i szeroko pojętej ekologii. Przez jeden dzień warsztaty i konkursy dla młodzieży odbywać się będą w znanym z wód geotermalnych Uniejowie. Weźmie w nich udział także młodzież z Izraela i Litwy.

Filmy konkursowe prezentowane będą w kinie Łódzkiego Domu Kultury; pokazy pozakonkursowe odbywać się będą w kinach „Charlie” i „Kinematograf”.

Podczas Festiwalu zaplanowano także obchody 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych. W ich ramach od 14 do 20 września w kinie „Kinematograf” wyświetlane będą filmy WFO. Natomiast 19 września odbędzie się Dzień Wytwórni Filmów Oświatowych w Muzeum Kinematografii. Przez cały dzień będzie można wówczas zobaczyć 45 filmów

„Oświatówki”, zaplanowano spotkania z reżyserami i realizatorami związanymi z Wytwórnią m.in. Stanisławem Janickim oraz wystawę zdjęć z prywatnych archiwów osób związanych z WFO.

Obecny szef Wytwórni podkreślił, że realizatorzy z nią związani uważają WFO za miejsce wyjątkowe. „Ta wytwórnia była przez lata niezwykle szczególnym miejscem zachęcającym do aktywności twórczej, indywidualnego sposobu widzenia świata” – uważa Traczykowski.

Honorowy patronat nad jubileuszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

WFO powstała w Łodzi w grudniu 1949 roku. Jej dorobek to ok. 5 tysięcy filmów m.in. przyrodniczych, filmów o sztuce, dla dzieci i dokumentów społecznych. Wśród kilkuset twórców związanych z WFO byli m.in. dokumentaliści Jacek Bławut, Henryk Dederko, Stanisław Janicki, Wojciech Wiszniewski, ale także reżyserzy filmów fabularnych – Wojciech Jerzy Hass, Krzysztof Zanussi, Marek Koterski czy Juliusz Machulski. W dorobku wytwórni jest ponad 1200 nagród zdobytych na festiwalach filmowych. To tu powstały wielokrotnie nagradzane filmy: „Szczurołap” Andrzeja Czarneckiego,

„Nienormalni” Jacka Bławuta czy „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa. Od 1994 roku firma nosi nazwę Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych.

Łódzki Festiwal im. Wł. Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie

„Film – Przyroda – Kultura”.

Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski – urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami, które przyniosły mu popularność oraz uznanie w kraju i za granicą.

Już w latach 30. realizował filmy przyrodnicze. Były to pierwsze w Polsce filmy z życia ptaków. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której, z kilkuletnią przerwą, pracował aż do śmierci. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :