Zdjęcia Marilyn Monroe sprzedane za 352 tys. dolarów

Zdjęcia Marilyn Monroe sprzedane za 352 tys. dolarów

Zdjęcia powstały w 1946 roku, gdy Marylin znana była jeszcze jako Norma Jeane Dougherty. Ich autorem jest Joseph Jasgur. W skład wystawionego na aukcji zestawu weszły również negatywy zdjęć i prawo do ich dystrybucji.

„Zdjęcia Jasgura przedstawiające 19-letnią Normę Jeane pochodzą z początku kariery aktorki i pozwalają nam zobaczyć, jaka była, zanim stała się wszystkim znana jako Marilyn. Te wczesne fotografie gwiazdy pokazują nam jej naturalne piękno, z którego wkrótce narodził się ideał kobiecego czaru” – zapisano w katalogu przedmiotów wystawionych na aukcji.

Wśród wystawionych na aukcji przedmiotów znalazła się też należąca do Lady Gagi suknia. Osiągnęła ona cenę 31,250 dolarów.

Pod młotek trafiła także pochodząca z 1969 roku karykatura namalowana przez Johna Lennona. Przedstawia ona muzyka w towarzystwie Yoko Ono. Rysunek osiągnął cenę 90 tys. dolarów.

Jasgur zmarł w 2009 roku. Pogrążony w długach fotograf poświęcił ostatnie lata swego życia próbując odzyskać prawo do swej kolekcji zdjęć. Poza fotografiami Marilyn znajdowały się tam również te przedstawiające Franka Sinatrę, Ritę Hayworth i inne gwiazdy Hollywood. Ostatecznie w lutym tego roku amerykański sąd orzekł, iż prawo do nich należy do rodziny fotografa. Natomiast w ostatnim wrześniowym postanowieniu sąd zaznaczył, iż powinny trafić na aukcję, a pieniądze z ich sprzedaży mają być przeznaczone na spłatę długów Jasgura.(PAP Life)

mar/ dki/

(bbc.co.uk)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :