Polański i Skolimowski na otwarciu festiwalu “Kinopolska”

Polański i Skolimowski na otwarciu festiwalu “Kinopolska”

Czwarta już edycja Tygodnia Polskiego Filmu w stolicy Francji nosi podtytuł: “Wydanie specjalne: Cannes”. W programie wiele miejsca zajmują klasyczne pozycje fabularne polskich mistrzów, prezentowane na słynnym festiwalu na Lazurowym Wybrzeżu. Oprócz nich, organizatorzy paryskiej imprezy nie zapomnieli o młodym polskim kinie, filmach animowanych i dokumentach.

W czasie inauguracji festiwalu, zaproszeni goście mogli obejrzeć odnowioną wersję filmu Andrzeja Wajdy “Niewinni czarodzieje” z 1960 roku. W projekcji w kinie “L’Arlequin” uczestniczyli współtwórcy tej produkcji: współscenarzysta Jerzy Skolimowski oraz Roman Polański kreujący w “Niewinnych czarodziejach” jedną z drugoplanowych ról.

Skolimowski przyznał, że po przeczytaniu wstępnej wersji scenariusza “Niewinnych czarodziei”, w rozmowie z Wajdą ostro skrytykował tekst za jego “nierealistyczny” charakter.

“Wtedy Wajda rzucił mi wyzwanie, abym sam napisał scenariusz. Wytłumaczyłem mu, że młodzi ludzie grają jazz, uprawiają boks, jeżdżą na skuterach lambretta i mają piękne blond włosy” – opowiadał Skolimowski. Dodał, że bohater filmu, lekarz sportowy i fan jazzu, grany przez Tadeusza Łomnickiego, połączył w sobie wszystkie te wymienione elementy.

Akcja “Niewinnych czarodziei” z muzyką Krzysztofa Komedy rozgrywa się w Warszawie przełomu lat 50. i 60. w środowisku młodych ludzi, zafascynowanych zachodnią muzyką i stylem życia.

W programie festiwalu znajdują się pozycje renomowanych twórców, jak Andrzej Munk, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Kieślowski, czy Lech Majewski. Specjalny hołd zostanie oddany zmarłemu w tym roku reżyserowi Januszowi Morgensternowi. Zaplanowano także spotkania Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Zanussiego z publicznością.

W osobnym cyklu będzie można zobaczyć głośne już dzieła młodych filmowców, m.in. “Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, “Salę samobójców” Jana Komasy i “Lęk wysokości” Bartka Konopki.

Organizowany przez Instytut Polski w Paryżu festiwal “Kinopolska” potrwa do 13 grudnia.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP Life)

szl/ jm/ zig/