11-minutowa owacja po premierze w La Scali

11-minutowa owacja po premierze w La Scali

Na widowni byli prezydent Włoch Giorgio Napolitano i premier Mario Monti.

Orkiestrę w uroczysty środowy wieczór poprowadził nowy dyrektor muzyczny teatru, Daniel Barenboim, a spektakl wyreżyserował Robert Carsen. Obsada została uznana za prawdziwie gwiazdorską. Główne partie wykonali rosyjska sopranistka Anna Netrebko i szwedzki baryton Peter Mattei.

Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem opery, ogromny aplauz widowni wywołało pojawienie się prezydenta Napolitano i nowego premiera Mario Montiego, który jest pierwszym od 5 lat szefem rządu przybyłym z tej okazji do La Scali.

Po przedstawieniu część niezadowolonych widzów, co zdarza się w tym miejscu często, gwizdała i krzyczała.Zgodnie z tradycją premier, odbywających się zawsze 7 grudnia, w dniu uroczystości świętego Ambrożego, patrona Mediolanu, nie mniejsze emocje niż artystyczne wydarzenie budziło to, co działo się przed teatrem. Tam zaś, jak co roku, zebrała się grupa protestujących, między innymi działaczy i zwolenników radykalnych autonomicznych związków zawodowych, studenci. Kilku kontestatorów urządziło przed teatrem prawdziwe show: podjechali limuzyną z fałszywymi biletami, wysiedli z niej rozwijając transparent z politycznym hasłem, nawiązującym do zmiany rządu : „Zmienia się orkiestra, ale muzyka jest zawsze ta sama”. Do gmachu kontestatorzy nie zostali wpuszczeni.

Odnosząc się do okrzyków niezadowolenia maestro Daniel Barenboim powiedział po spektaklu: „Każdy ma prawo mieć takie zdanie, jakie chce, ale nie warto przychodzić do teatru, by krzyczeć”.

Kanadyjski reżyser Robert Carsen oświadczył, że nie słyszał gwizdów.

Dyrektor La Scali Stephane Lissner powiedział zaś: „Publiczność była szczęśliwa i udzieliła wyraźnej odpowiedzi”.

W tym roku władze Mediolanu sprzedały 110 biletów ze specjalnej puli, które dotychczas miały w zwyczaju rozdawać politykom i osobistościom świata kultury. Dochód z ich sprzedaży – 200 tysięcy euro przekazany zostanie na pomoc dla powodzian z Ligurii.

Tegoroczną premierę transmitowała stacja telewizyjna RAI5. Można ją było zobaczyć w 470 salach kinowych na świecie i na kanale YouTube.(PAP)

sw/ az/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :