Zakopane: rywalizują o „ZłotąCiupagę”

Zakopane: rywalizują o „ZłotąCiupagę”

23.08. Zakopane (PAP) – Owacjami, łzami wzruszenia i pokazem sztucznych ogni zakończył się w niedzielę wieczorem koncert inaugurujący 42. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Przez najbliższy tydzień 17. zespołów z różnych stron świata będzie rywalizowało pod Giewontem o „Złotą Ciupagę”.

„Folklor to korzenie z których wyrastamy, nasza tożsamość o którą musimy szczególnie dbać” – powiedział otwierając tegoroczny festiwal starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski.

Wielki festiwalowy namiot, zwany przez górali „chuścianą izbą” wypełnił się po brzegi, na długo przed rozpoczęciem koncertu. Podczas krótkich występów wszystkie zespoły pokazały próbkę swoich umiejętności. Pełny program zaprezentują podczas półgodzinnych koncertów konkursowych, od poniedziałku do czwartku.

Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. tradycyjne portugalskie tańce wykonywane podczas zbiorów migdałów, korowodowe tańce bałkańskie czy argentyńskie tango. Publiczność szczególnie gorąco przyjęła występ górali z Serbii, którzy swym żywiołowym tańcem wzbudzili ogromny aplauz. Koncert inauguracyjny zakończył widowiskowy taniec zbójnicki z pochodniami, w wykonaniu zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca.

Koncert inauguracyjny zakończył się rozpaleniem ognisk w „Wiosce Festiwalowej” na Równi Krupowej i wielkim pokazem sztucznych ogni.

O „Złotą Ciupagę” na scenie na zakopiańskiej Równi Krupowej rywalizować będzie 13 zespołów z zagranicy, a wśród nich grupy z: Argentyny, Turcji, Włoch, Serbii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Portugalii, Macedonii, Grecji, Francji, Czech i Bułgarii.

Polskę reprezentować będą cztery zespoły: „Oldrzychowice” z Oldrzychowic – prezentujący zwyczaje i obrzędy ludowe górali beskidzkich oraz śpiewy i tańce, w których zauważyć można dużo wpływów folkloru cieszyńskiego, „Przyszowianie” z Przyszowej – (zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich), „Zbójnicek” z Zębu i „Regle” z Poronina, reprezentujący górali podhalańskich.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 r. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda – „Złota Ciupaga”. Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania zasad konkursu. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, artystycznie opracowanej oraz w formie stylizowanej. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.

Festiwal, którego głównym organizatorem jest Biuro Promocji Zakopanego, zakończy się 27 sierpnia. W piątek okaże się, który zespół otrzyma główne trofeum Festiwalu, czyli „Złotą Ciupagę”. (PAP)

szb/ mp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :