Zakopane: korowód rozpoczął festiwal górali świata

Zakopane: korowód rozpoczął festiwal górali świata

22.08. Zakopane (PAP) – Argentyńskie tango, rumuńskie hory i zbójnicki to niektóre tańce, jakie mogli oglądać miłośnicy folkloru na zakopiańskich Krupówkach, gdzie w niedzielę przeszedł korowód rozpoczynający 42. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

W niedzielę przed południem turyści szczelnie otoczyli ulice, przez które przechodził roztańczony korowód 17. zespołów górali z różnych stron świata. Każdy chciał popatrzeć na ciekawe i barwne stroje, obejrzeć krótkie występy zespołów oraz posłuchać muzyki granej niejednokrotnie na bardzo egzotycznych instrumentach. Widzowie korowodu mieli okazję posłuchać dźwięków m.in. dud bułgarskich, heligonki czy rumuńskiej basetli.

„Czekam na korowód bo wtedy mogę obejrzeć wszystkie zespoły i później wybiorę się na koncerty tych grup, które najbardziej mi się spodobają” – powiedziała PAP Barbara, która wraz z wnuczką przyjechała na Festiwal z Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak poinformowała dyrektorka artystyczna festiwalu, Stanisława Trebunia-Staszel, podczas korowodu zespoły pokazały jedynie namiastkę swoich umiejętności. „Żeby zobaczyć więcej, trzeba koniecznie przyjść na koncerty konkursowe, które będą odbywały się codziennie od poniedziałku do czwartku” – dodała.

Publiczność entuzjastycznie witała na zakopiańskich Krupówkach wszystkie zespoły, ale największe wrażenie na widzach wzbudził turecki taniec z szablami. „Turcy zachwycili mnie perfekcyjnie dopracowaną choreografią, a górale z Włoch swoją niezwykłą radością i spontanicznością” – powiedział PAP Karol Bafia, który od wielu lat przyjeżdża z Krakowa specjalnie na zakopiański festiwal.

W niedzielę wieczorem odbędzie się koncert inaugurujący zakopiański festiwal górali.

Na scenie wielkiego festiwalowego namiotu, zwanego przez górali „chuścianą izbą” zatańczy 13 zespołów z zagranicy a wśród nich grupy z: Argentyny, Turcji, Włoch, Serbii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Portugalii, Macedonii, Grecji, Francji, Czech i Bułgarii.

Polskę reprezentować będą cztery zespoły: „Oldrzychowice” z Oldrzychowic – prezentujący zwyczaje i obrzędy ludowe górali beskidzkich oraz śpiewy i tańce, w których zauważyć można dużo wpływów folkloru cieszyńskiego, „Przyszowianie” z Przyszowej – prezentuje zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich. Górali Podhalańskich reprezentować będą zespoły „Zbójnicek” z Zębu i „Regle” z Poronina.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 r. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda – „Złota Ciupaga”. Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania zasad konkursu. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, artystycznie opracowanej oraz w formie stylizowanej. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.

Festiwal, którego głównym organizatorem jest Biuro Promocji Zakopanego, zakończy się 27 sierpnia. W piątek okaże się który zespół otrzyma główne trofeum Festiwalu, czyli „Złotą Ciupagę”. (PAP)

szb/ pz/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :