Zakończył się remont Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

Zakończył się remont Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

24.07. Kraków (PAP) – Po czterech latach zakończył gruntowny remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z tej okazji w sobotę, w siedzibie pierwszego na ziemiach polskich muzeum narodowego – jakie przed 131 laty powołano w Sukiennicach – odbyła się uroczystość podpisania aktu odnowienia Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Pod dokumentem, złożonym dla potomnych w kuli Sukiennic, znalazły się podpisy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofii Gołubiew, oraz władz miasta i regionu.

Minister kultury podkreślił podczas uroczystości, że Kraków i leżące w jego sercu Sukiennice są niezwykle ważnym miejscem dla kultury narodowej, dlatego tak istotne jest powodzenie przedsięwzięcia modernizacji tej wyjątkowej i zasłużonej galerii.

„Nie mogę powiedzieć, że się udało, bo udaje się raczej komuś, kto gra w totalizatora. My nie mogliśmy sobie pozwolić na grę. Musieliśmy w sposób niezwykle precyzyjny, rzetelny zrealizować przedsięwzięcie, na które czekali nie tylko mieszkańcy Krakowa i nie tylko mieszkańcy Polski, ale czekali wszyscy ci, dla których kultura jest niezwykle ważna i cenna” – powiedział podczas uroczystości Zdrojewski.

Zmodernizowana Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie otwarta dla szerokiej publiczności 3 września.

W galerii w Sukiennicach na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych publiczność będzie mogła podziwiać 195 obrazów i 19 rzeźb. Według muzealników, z jednej strony galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do swego XIX-wiecznego wystroju. Na ściany powróciły m.in. kolory sprzed 131 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. Z drugiej strony ma być ona muzeum XXI wieku, pozwalającym na interaktywny odbiór sztuki i edukację.

Ma to umożliwić m.in. sala multimedialna, w której widz otoczony dziewięcioma ekranami będzie miał wrażenie, że znalazł się w 1879 r., czyli w momencie powstania Muzeum w Sukiennicach. W galerii zbudowano też salę wielofunkcyjną i komputerową, która będzie wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie. Znajdują się tam „artomaty”, czyli specjalnie stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory i artystów. Powstała też sala edukacyjna – atelier, która będzie miejscem organizowania zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach została zamknięta z końcem sierpnia 2006 r. Jej remont i modernizacja były – jak podkreślają muzealnicy – jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8,7 mln euro. Pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Przed rozpoczęciem remontu trzeba było wywieźć z Sukiennic wszystkie dzieła – prawie 1.300 obrazów i rzeźb. Wśród nich największe płótna, o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, takie jak „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, „Hołd pruski” i „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki czy „Czwórka” Józefa Chełmońskiego. Zbiorów jednak nie zamknięto w magazynach lecz prezentowano je na Zamku Królewskim w podkrakowskich Niepołomicach.

W czasie remontu z galerii wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych posadzek, 4 km instalacji elektrycznych i 3 km rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń, takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory. Pokryto tynkami i farbą 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W stropach wstawiono 1,8 tys. metrów kwadratowych świetlików. Powstała nowa konstrukcja dachu. Zbudowano windę do transportu obrazów i szklaną windę dla publiczności. Zbudowano nowe reprezentacyjne wejście. W trakcie modernizacji udało się wygospodarować 1 tys. metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni.

Podczas sobotnich uroczystości min. Zdrojewski wręczył nominacje kilkunastu osobom, które zgodziły się zostać „ambasadorami galerii w Sukiennicach”. Krakowską galerię reprezentować chcą m.in. Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Juliusz Machulski, Jerzy Owsiak, Jerzy Stuhr, Wisława Szymborska, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski oraz prof. Franciszek Ziejka.

„Mój dziadek prawdopodobnie bardzo by się zdziwił, że honorowym ambasadorem nie został jakiś utytułowany Turnau profesor, a jest ich wielu, ( ) tylko akurat piosenkarz, w sumie czarna owca. Traktuję to wyróżnienie jako zobowiązanie i zaszczyt dla wszystkich krakowskich Turnauów” – powiedział Grzegorz Turnau odbierając dyplom.

3 października 1879 r. w nowo odrestaurowanych salach Sukiennic hucznie obchodzono jubileusz 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dwa dni później Henryk Siemiradzki postanowił podarować miastu swój obraz „Pochodnie Nerona”, z przeznaczeniem do przyszłej kolekcji Muzeum Narodowego. Podobny gest uczynili również inni artyści uczestniczący w jubileuszu. Już 7 października 1879 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa utworzono Muzeum Narodowe w Sukiennicach jako własność Gminy Miasta Krakowa „na pożytek całego narodu”.(PAP)

czo/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :