Zabrze: Krzysztof Zanussi odebrał Laur Umiejętności i Kompetencji

Zabrze: Krzysztof Zanussi odebrał Laur Umiejętności i Kompetencji

Tę prestiżową nagrodę od 19 lat przyznają środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Najwyższe wyróżnienie – Diamentowy Laur – co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.

Krzysztof Zanussi dziękując za Laur już przed rozpoczęciem uroczystości mówił dziennikarzom, że cieszy go fakt, że przedsiębiorczość i przemysł wychodzą na spotkanie kulturze. Podkreślił, że przedsiębiorczość potrzebuje kultury w szerokim tego słowa znaczeniu.

Kultura jest tu potrzebna, „aby przedsiębiorczość nie była barbarzyńska, a rozwój martwy” – podkreślił wybitny reżyser. Stąd – jak ocenił – przyznany mu Laur jest symbolem pomostu między biznesem i przedsiębiorczością a kulturą.

Coroczne gale Laurów są okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, kościoła i gospodarki, którzy „przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju”. Otrzymują oni kryształowe, platynowe i złote laury. Specjalnymi kategoriami są laury „Pro publico bono” oraz „Ambasador spraw polskich”. Innego rodzaju Laury zdobywają firmy i menedżerowie.

Wśród tegorocznych laureatów Laurów znaleźli się m.in. dziennikarz Kamil Durczok; propagatorka kultury śląskiej, senator Maria Pańczyk-Pozdziej; współtwórca koncepcji restrukturyzacji polskiego górnictwa prof. Jan Szlązak; Opera Śląska w Bytomiu i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.(PAP)

mtb/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :