Francja: pierwszy „e-book” o Chopinie autorstwa Piotra Witta

Francja: pierwszy „e-book” o Chopinie autorstwa Piotra Witta

Jak poinformował PAP autor, esej „Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie”, opublikowany w końcu ubiegłego roku w Polsce nakładem polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyjdzie w styczniu we Francji. Ukaże się tam najpierw jako książka elektroniczna (e-book) na i-padzie, czyli przenośnym komputerze z ekranem dotykowym, dzięki wydawnictwu Leezam i przy wsparciu francuskiego ministerstwa kultury. Obecnie trwają także rozmowy w sprawie wydania książki po francusku w tradycyjnej, czyli w papierowej formie.

W wydaniu elektronicznym można także usłyszeć głos autora, który czyta część tekstu i opowiada o pracy nad swoim studium. Czytelnik, jeśli tego zapragnie, może w trakcie lektury kliknąć na ekran, odtwarzając fragment muzyki Chopina związanej z tekstem.„Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie” opowiada o pierwszych, bardzo trudnych, miesiącach Chopina w stolicy Francji po jego przyjeździe z Polski. W przekonaniu autora, jego książka, oparta na słabo znanych dotąd dokumentach, burzy wiele legend narosłych wokół biografii artysty.

„Życie Chopina dzieli się z grubsza na dwie epoki: przed triumfem i po triumfie. Okres po triumfie znamy w drobnych szczegółach. W przeciwieństwie do tego wcześniejsza epoka jest wciąż bardzo słabo znana” – powiedział PAP Witt.Według Witta, ten okres paryskiej „biedy i zapoznania” kompozytora trwał znacznie dłużej niż przyjmowano do tej pory – nie pięć, ale aż 15 miesięcy. Chopin mieszkał wówczas na nieogrzewanym poddaszu w kamienicy przy bulwarze Poissonniere, w centrum stolicy Francji. Dotychczas przyjmowano, że sukces w sferach towarzyskich monarchii lipcowej Chopin zawdzięczał koncertowi danemu u Pleyelów 25 lub 26 lutego 1832 r. Według Witta, w rzeczywistości sukces polskiego pianisty przyszedł jednak dopiero prawie rok później.

„Nikt z biografów Chopina nie wspomina o koncercie Chopina, który miał miejsce 30 grudnia 1832 roku w rezydencji Hotel de Monaco, w ówczesnej Ambasadzie Austrii, gdzie dziś mieści się ambasada Polski. Był to wtedy najbardziej wpływowy salon muzyczny Paryża. Już w tydzień po tym koncercie Chopin stał się sławny i bogaty, został najdroższym profesorem fortepianu we Francji” – powiedział Witt.Autor wyjaśnił, że na zapomniane przez biografów dokumenty o życiu genialnego kompozytora natrafił w paryskiej Bibliotece Narodowej, pracując nad swoją poprzednią książką o dziejach Hotel de Monaco. Inne ciekawe archiwalia spoczywały w zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu.Piotr Witt, historyk i krytyk sztuki, dziennikarz, od od 30 lat mieszka w Paryżu. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa od początku lat 80. do czasu zamknięcia tej rozgłośni. Napisał m.in. monografię „Ambasada Polski: Hotel de Monaco”.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :