TEATR, albo nigdy!
Najpierw przypomnijmy reguły Festiwalu:
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZTUKI REŻYSESKIEJ INTREPRETACJE to prezentacja pięciu spektakli konkursowych oraz wybranych spektakli mistrzów sztuki reżyserskiej. Jak co roku komisja kwalifikacyjna wybiera pięć przedstawień konkursowych z całej Polski, zrealizowanych przez twórców, od których debiutu nie minęło więcej, niż 15 lat i których premiery odbyły się nie wcześniej, niż w ubiegłym sezonie teatralnym. Dodatkowo komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego z całego Śląska zgłasza do udziału w konkursie spektakl reprezentujący województwo.
Jurorzy mają do dyspozycji pięć sakiewek o zawartości 10 tysięcy złotych każda. Reżyser, który otrzyma co najmniej trzy sakiewki, staje się laureatem XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE i otrzymuje główną nagrodę Festiwalu – statuetkę „Laur Konrada”, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego.
Tytuły zarówno pokazów mistrzowskich jak i sześciu spektakli stających w konkursie wyłania Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak oraz Aleksandra Czapla-Oslislo. Organizacja Festiwalu należy do Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Współorganizatorem Festiwalu jest Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który ufunduje Nagrodę Publiczności w wysokości 10000 zł. Festiwal objęty jest Mecenatem Samorządu Miasta Katowice i odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka oraz honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszalka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza.
Ubiegłoroczną niespodzianką i doskonale sprawdzającą się nowością był rozszerzony skład jury: obok pięciu wybitnych postaci współczesnej kultury teatralnej o przyznaniu nagród decydowali także widzowie powołani do społecznego jury. Casting na skład tegorocznego jury został już ogłoszony przez CKK, oto szczegóły:
CASTING do SPOŁECZNEGO JURY – zasady:
1. Napisz 1-stronicową recenzję wybranego spektaklu teatralnego
2. Wypełnij krótką ankietę dostępną na stronie Festiwalu Interpretacje (www.festiwal-interpretacje.pl) lub Centrum Kultury Katowice (www.ck.art.pl)
3. Napisz nam "Dlaczego właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem do Społecznego Jury XIV Interpretacji?" (4-5 zdań)
I ETAP
nadsyłanie materiałów (do 31 stycznia 2012 r.) Komisja rekrutacyjna pod przewodnictwem krytyków teatralnych Łukasza Drewniaka i Aleksandry Czapli-Oslislo wybierze 15 osób, które przejdą do kolejnego etapu – castingu.
II ETAP
Casting (sobota – 11 lutego 2012 r., klub festiwalowy w „Archibarze”, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9) – rozmowa z wybranymi osobami podczas I etapu i wybór 5 osób do Jury Społecznego.
OBOWIĄZKI SPOŁECZNEGO JURY:
– obejrzenie wszystkich spektakli konkursowych
– uczestnictwo w obradach społecznego jury po każdym ze spektakli konkursowych i ich ocena
– wybór najlepszego reżysera festiwalu i ogłoszenie werdyktu podczas finałowej gali
– wręczenie przewidzianej przez Organizatora nagrody zwycięskiemu reżyserowi
kontakt w sprawie zgłoszenia:
Remigiusz Turlej
tel. 32 609 03 36 (pon-pt 10-15)
nadsyłanie materiałów:
emailowo: remigiusz.turlej@ck.art.pl
pocztą (decyduje data wpływu do CKK):
Centrum Kultury Katowice
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2
z dopiskiem: Jury Społeczne Interpretacji
PROLOG FESTIWALU, czyli lutowy przedsmak tego, co w Katowicach wydarzy się w marcu
PROLOG to będzie wyjątkowy, ponieważ już na wstępie czeka nas konfrontacja. Pokażmy dwa starannie wybrane i diametralnie inne wystawienia tego samego tytułu i tego samego autora, w dodatku dobrze nam wszystkim znanego, a zatem merytoryczną podstawę na aktywny udział w tym wydarzeniu będzie miał każdy! Będą to bowiem „Dziady” naszego klasyka, Adama Mickiewicza.
Na PROLOG XIV OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU SZTUKI REŻYSERSKIEJ INTERPRETACJE składają się dwa spektakle:
|