XI Wielka PGNiG Parada Smoków

XI Wielka PGNiG Parada Smoków

Żywioły.Elementer og Mythos.
XI Wielka PGNiG ParadaSmoków
4-5 czerwca 2011

 

Odgrudnia 2009 roku Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska jest liderem projektu „Żywioły.Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków”, który realizuje wraz z innymipartnerami z Polski i Norwegii. Fundusz Wymiany kulturalnej przyznał nam 1, 1mln zł na realizację tego, trwającego ponad 2 lata, interdyscyplinarnegoprojektu.


Po raz kolejny koncepcje artystyczne Groteski znalazły uznanie instytucji przyznającychdotacje wydarzeniom kulturalnym. Dotychczas Teatr Groteska z ogromnymsukcesem realizował projekty europejskie w ramach programu Kultura 2000, czyMałopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Motywem przewodnim projektu są żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia, któreod zawsze stanowią środowisko naturalne człowieka. Dziś, bardziej niż wżywiołach natury, zanurzeni jesteśmy w żywiole kultury. Jest on wspólnymdziełem ludzkości, wyróżniającym ją spośród innych gatunków. Twórcy projektu poszukująwspólnie źródeł właśnie tego żywiołu, poznając intrygujący proces, w którymżywioły natury, oswajane przez człowieka, stawały się budulcem ludzkiego świata– świata kultury. Sięgamy do norweskich i polskich narodowych legend i mitów; dowiadujemy się,czy fundamenty naszych kultur są wspólne, jakie elementy je łączą, a jakiedzielą. Poznanie początków prowadzi do międzykulturowej wymiany i zrozumienia.W procesie poznawczym wykorzystujemy wielość form i możliwości, jakie dająsztuki performatywne: teatr – od wielkich widowisk plenerowych, poprzezwidowiska uliczne, koncerty, spektakle w salach teatralnych – po warsztaty ispotkania skierowane do twórców teatru: scenografów, aktorów, muzyków,plastyków, reżyserów. W naszym projekcie wykorzystujemy także symbol smoka –wspólnego elementu obydwu kultur. Smoki, występujące w polskich i nordyckichlegendach, są także uosobieniem żywiołów.

 

Wtym roku wyjątkowo smokom i ich wielbicielom dopisała pogoda. Barwnemupochodowi smoczych potworów towarzyszyły tłumy Krakowian i przybyłychspecjalnie na tę okazję turystów ciekawych, jak rozegrają się smocze zmagania o tytuł tegonajpiękniejszego.

Dobrenastroje, nastrój zabawy, piekna pogoda, przebierańcy, żongleży, bębniarze imuzycy, tysiące animatorów smoków dużych i małych, ziejących mydlanymi bańkami,ze świecącymi oczami i różowym dymem – to wszystko na Wielkiej Paradzi Smoków, Rycerzy i DamDworu, która w wyśmienitej atmosferze przeszła ulicą Grodzką ażna Rynek Główny.

 

Wkonkursie wzięło udział ponad 40 niezwykle oryginalnych, barwnych smokówinspirowanych kulturą i mitologią norweską. Ich wykonawcy i animatorzyprześcigali się w pomysłach na wykorzystanie różnorakich elementów nordyckich.Jury konkursu nie miało łatwego zadania.

W trakcie Parady Dziennej Jury wskładzie:

1.                 DariuszBiłan – dyrektor Gazowni Krakowskiej PRZEWODNICZĄCY

2.                 WiktorHerzig – dyrektor teatrów krakowskich SEKRETARZJURY

3.                 AndrzejSikorowski – słynny krakowski muzyk i bard

4.                 TeresaStarmach – wieloletni przyjaciel Teatru Groteska

5.                 Dariusz Nowak – rzecznik prasowy Małopolskiej KomendyPolicji 

6.                 Leszek Wójtowicz – poeta i pieśniarz

7.                 AdolfWeltschek – dyrektor Teatru Groteska

 

wybrałoNajpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków

 

GRANDPRIX w wysokości2000 zł i tytułNajpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków otrzymałSmok nr 26 ze Szkoły Podstawowej zOddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie.

 

 

Listapozostałych zwycięzców Konkursu na Najpiękniejszego Smoka Parady

KATEGORIA PRZEDSZKOLA:

I Miejsce – 1500 zł – smok nr 17 z Przedszkola Samorządowego nr 154 w Krakowie

II Miejsce –1000 zł – smok nr 5 z Przedszkola w Skale

III Miejsce –750 zł – smok nr 3 z Samorządowego Przedszkola nr 67 w Krakowie


KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWEI GIMNAZJA:
I Miejsce – 1500 zł – smok nr 24 z Gimnazjum w Gronkowie
II Miejsce – 1000 zł – smok nr 27 ze Szkoły Podstawowej w Dobczycach
III Miejsca – 750 zł – smok nr 20 z Zespołu Szkół nr 2 w Brodłach

KATEGORIA DOMU KULTURY I INNEPLACÓWKI KULTURALNO-OŚWIATOWE:
I Miejsce – 1500 zł – smok nr 36 z Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie
II Miejsce – 1000 zł – smok nr 34 z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta Klub „Aneks” i Klub „Krzesławice”
III Miejsce – 750 zł – smok nr 30 ze Stowarzyszenia Leszka Białego


Nagroda Specjalna Biurapodróży Golden Travel

Smok nr 33 ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (kupon o wartości4000 zł do wykorzystania na dowolną wycieczkę dla całej grupy)
Wyniki III PrzegląduArtystycznego „O Smocze Jajo”

 

I miejsce:

– Zespół Groszki– „Włoskie menu” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/

– Zespół EL-BO -„Bal Arlekina” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/

 

 

Wyróżnienia:

Ola Raczek – za rolęMatuski w spektaklu „Kichuś czyli historia glinianego cudaczka” /grupa BAJTEK -grupa młodsza z Limanowej/

– Grupa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Krakowie – taniec „YinYang” /Edukacja Artystyczna Dzieci/

– grupowaprezentacja Zespółu Baletowego „Largo” /Klub „Kuźnia” Ośrodka Kultury im.Cypriana Kamila Norwida w Krakowie/

– występ zespołucheerleaderek, działającego w Klubie „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. CyprianaKamila Norwida w Krakowie 

Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkich uczestnikówzapraszamy do udziału w Konkursie na Najpiękniejszego Smoka Parady iPrzeglądzie Artystycznym „O Smocze Jajo” – już za rok!

Todopiero będzie Parada!

 

Zapraszamywszystkich miłośników smoków do udziału w XII Jubileuszowej PGNiG WielkiejParadzie Smoków w czerwcu 2012!

 

 

SzczegółowyProgram
XI Wielkiej PGNiG ParadySmoków
WielkaParada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
4 czerwca (sobota), ul.Grodzka – Rynek Główny

 

WWielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieciz całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie iwłasnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki walczyłyo tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzieprzy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy iksiężniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszłyulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stali się aktoramiolbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowały tysiące mieszkańców Krakowai specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turystów.

 

Tegorocznytemat Parady nawiązywał do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców iopiekunów przez wiele miesięcy tworzyły figury smoków inspirowane mitologią,krajobrazami i kulturą nordycką.

Widowisko Plenerowe naWiśle
4 czerwca (sobota), ZakoleWisły pod Wawelem

 

WielkieWidowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne,muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska prezentują sięwielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowitestwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów TeatruGroteska. W tym roku, w Widowisku wzięły udział Smoki, które powstały napodstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autorEinar Dahl). Smoki te, wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo(wrzesień 2011). Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski iNorwegii łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej inordyckiej.

 

Teatr Groteskadziękuje Urzędowi Żeglugi Śródlądowej w Krakowie za pomoc w organizacji XI Wielkiej PGNiGParady Smoków. W tym roku Urząd Żeglugi Śródlądowej obchodzi 50-tą rocznicepowstania. Od pięćdziesięciu lat Urząd działa na rzecz bezpieczeństwa ŻeglugiŚródlądowej.


 
Smoczy Piknik Rodzinny
4-5 czerwca, Bulwary przySmoczej Jamie.
4 czerwca (sobota), godz.10:00 – 21:30
5 czerwca (niedziela),godz. 10:00 – 19:00
Naodwiedzających Piknik czekał ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski,konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo”, a także wiele innychatrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespołytaneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymidomy kultury i szkołytańca, na Pikniku można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

 

Niewątpliwąatrakcją tegorocznego Pikniku był koncert Martine Lund Hoel (4 czerwca o godz.20.30) – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyły oryginalneprojekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artuw lutym b.r.

 

SMOCZYKONKURS PLASTYCZNY PGNiG I TEATRU GROTESKA
„Podróże z EKO-smokiem”

4-5 czerwca – Namiot PGNiG – BulwaryWiślane przy Smoczej Jamie


Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niezwykłym smoczym konkursieplastycznym organizowanym przez PGNiG i Teatr Groteska!

Chrońmy smoki! Niech żyją w bajkowych krainach!
Niech latają nad zdrowymi lasami i czystymi rzekami!
Niech gaz z ich paszczy wybucha kolorowo!

Smoki zwykle są ZIELONE
popierajmy więc ich stronę!
Smok Ci dziś na kartkę wlazł?
Rety! On ma w paszczy GAZ!

Przez dwa dni Smoczego Pikniku, każdy, kto odwiedził namiot PGNiG na BulwarachWiślanych (4-5 czerwca), w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków mógł udział wniezwykłym konkursie plastycznym!Wyniki konkursujuż wkrótce!

Informacje na temat XIWielkiej PGNiG Parady Smoków również na stronie

www.paradasmokow.pl

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :