Wystawa Tomasza Gudzowatego wStarej Galerii ZPAF

Wystawa Tomasza Gudzowatego wStarej Galerii ZPAF

Wystawa „Beyond the body” w Starej Galerii ZPAF jest przeglądem twórczości Tomasza Gudzowatego z ostatnich lat. Wyboru prac, które będą eksponowane, dokonał sam artysta.

To kolejna odsłona wieloletniego projektu fotograficznego Tomasza Gudzowatego.

„Całość będzie się składała z czterdziestu fotograficznych +esejów+, poświęconych różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej” – tak charakteryzują ekspozycję jej organizatorzy ze Związku Polskich Artystów Fotografików. Jak podkreślają, Tomasz Gudzowaty ukazuje w swoich pracach nieznane oblicza sportu i nowe sposoby jego wizualizacji.

Pierwszy, szerszy wybór fotografii sportowej Tomasza Gudzowatego, zatytułowany „Sports Features”, był pokazywany w Warszawie, Opolu, Lille i Sztokholmie, a w nieco zmienionej formie także w Arles i Pradze. Obecna wystawa, której premiera odbyła się w Budapeszcie we wrześniu 2011, zawiera zdjęcia zrealizowane w latach 2008-2010; nie były one dotąd prezentowane w Polsce.

Gudzowaty został laureatem nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za swoje osiągnięcia na polu fotografii.

Tomasz Gudzowaty (ur. 1971 r.) jest autorem wielu wystaw i wydawnictw albumowych. Ma rozpoznawalny, efektowny styl i jest – jak twierdzą krytycy sztuki – bardzo konsekwentny w podejmowaniu tematów i w sposobach fotografowania. Porusza tematy ambitne w taki sposób, by trafiały do szerokiej publiczności. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju.

Zaczynał od fotografii przyrodniczej, osiągając w niej pierwsze międzynarodowe sukcesy, następnie zwrócił się w stronę reportażu społecznego, a od kilku lat koncentruje się na fotografii sportowej. Artysta jest również organizatorem i inspiratorem wydarzeń fotograficznych. W powstałej z jego inspiracji warszawskiej Yours Gallery organizowane były wystawy światowych sław fotografii, warsztaty i spotkania młodych twórców.

Gudzowaty jest wielokrotnym laureatem prestiżowych konkursów fotograficznych, takich jak World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism czy polskich Grand Press Photo oraz WBK.

Tradycja nagród ZAiKS-u sięga roku 1966, kiedy to ustanowiono nagrodę literacką dla tłumaczy. Nagrody są wręczane także w dziedzinach: varsavianów, za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii, za propagowanie polskiej muzyki współczesnej. Od 2010 roku wręczana jest nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej pierwszą laureatką została Magdalena Abakanowicz, kolejnym wyróżnionym jest Tomasz Gudzowaty.

Wystawę „Beyond the body” w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać do 2 marca. (PAP)

abe/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :