W Bydgoszczy odsłonięto tablicę upamiętniającą Polę Negri

W Bydgoszczy odsłonięto tablicę upamiętniającą Polę Negri

Tablica zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego w centrum Bydgoszczy. Dom ten Pola Negri kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec.

„To dla mnie wielki zaszczyt i ogromna przyjemność” – podkreśliła podczas uroczystości Natasza Urbańska.

Po odsłonięciu tablicy w zabytkowym Hotelu Pod Orłem można było posłuchać archiwalnych nagrań Negri, a także prelekcji na temat jej życia.

Pola Negri sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Aktorka angażowała się także w życie miasta, m.in. wystąpiła z apelem do ówczesnych władz Bydgoszczy o „zrobienie porządku” z posągiem „Łuczniczki” w centrum miasta.

Chodzi o rzeźbę nagiej kobiety z łukiem. Jej autorem był berliński artysta Ferdinand Lepcke, a ufundował ją jeden z radnych. Stanęła w 1910 roku w centrum Bydgoszczy, obok ówczesnego Teatru Miejskiego. Figura wzbudzała swą „nieobyczajnością” oburzenie wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała. Władze jednak się nie ugięły, a „Łuczniczka” dziś jest jednym z symboli miasta.

Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: „Żona”, „Studenci”, „Bestia”. Na cześć włoskiej poetki – Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: „Oczy mumii”, „Carmen”, „Madame du Barry”, „Sumurun”, reżyserowanych m.in. przez Ernsta Lubitscha. W 1923 wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła w filmach: „Hiszpańska tancerka”, „Zakazany raj”, „Hotel Imperial”, „Miłość aktorki” i wielu innych. Przypisywano jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. (PAP)

olz/ son/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :