Wystawa Stasysa Eidrigeviciusa w kieleckiej Galerii „Winda”

Wystawa Stasysa Eidrigeviciusa w kieleckiej Galerii „Winda”

Kurator wystawy Artur Wijata powiedział PAP, że na ekspozycję złoży się 27 wielkoformatowych obrazów olejnych. Większość płócien powstała w latach 90., najstarszy jest „Kolekcjoner” z 1986 roku, nowsze Eidrigevicius namalował w 2003 roku.

Wijata podkreślił, że artysta nieczęsto para się malarstwem. Jego obrazy tematycznie zbliżone są do tego, co Eidrigevicius tworzy w plakacie; są tu charakterystyczne postaci i bajkowa narracja. Na wystawie znajdzie się kilka płócien z serii manifestów, w których tłem są teksty dotyczące sensu egzystencji.

Wystawę uzupełniają trzy rzeźby z brązu – impresje na temat człowieka, które powstały w tym roku. Jedna z nich – „Radar” – nie była jeszcze prezentowana.

Ekspozycję można będzie oglądać do końca maja.

Stasys Eidrigeviciusa jest artystą o międzynarodowej sławie. Urodził się w 1949 roku na Litwie. W latach 1968-1973 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Przeniósł się do Polski w 1980 roku. Początkowo tworzył miniatury, exlibrisy i ilustracje, w późniejszym okresie – plakaty, maski, pastele, oleje, tempery, rysunki tuszem. Zajmuje się scenografią, fotografią oraz reżyserią teatralną, tworzy instalacje.

Jest laureatem międzynarodowych nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach swojej twórczości, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Ilustratorskiego w Barcelonie (1986), Gold Hugon na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chicago (1987), Srebrnego Medalu II Międzynarodowej Wystawy Grafiki w Nowym Jorku (1988), Grand Prix I Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Belgradzie (1990) i w Bratysławie (1991), Złotego Medalu Stowarzyszenia Ilustratorów w Nowym Jorku i Grand Prix na Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1993). (PAP)

agn/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :