„Kod nieśmiertelności” i „Tożsamość” od piątku w kinach

„Kod nieśmiertelności” i „Tożsamość” od piątku w kinach

„Kod nieśmiertelności” („Source Code”, reż Duncan Jones, 2011), łączący cechy thrillera i produkcji science-fiction, to wspólna produkcja Francji i USA.

Bohater, grany przez Gyllenhaala kapitan Colter Stevens, budzi się w jadącym z dużą prędkością pociągu. Nie wie, jak się tam znalazł. Po 8 minutach od przebudzenia mężczyzny pociąg eksploduje. Wówczas Stevens przekonuje się, że bierze udział w rządowym eksperymencie. Eksperyment ten, o nazwie „Kod nieśmiertelności”, pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnie kilka minut jego życia. W obsadzie filmu, obok Gyllenhaala, są m.in. Michelle Monaghan i Vera Farmiga.

Także bohater „Tożsamości” ocknie się nagle w dziwnych okolicznościach i – zdezorientowany i wystraszony – będzie musiał walczyć o życie. Dr Martin Harris – w jego roli Liam Neeson – obudzi się po wypadku samochodowym w Berlinie. Odkryje, że jego tożsamość przejął inny mężczyzna. Zdesperowany doktor będzie usiłował wyjaśnić, że naprawdę to właśnie on jest Harrisem. Nikt mu jednak nie uwierzy, nawet własna żona – oprócz jednej osoby, w której Harris znajdzie sojusznika. Pozbawiony tożsamości doktor będzie ścigany przez kogoś, kto postanawia go zabić.

„Tożsamość” („Unknown”, 2011) jest wspólną produkcją Francji, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady. Zagrali w niej m.in., obok Neesona, January Jones, Diane Kruger, Aidan Quinn, Sebastian Koch i Bruno Ganz. Film wyreżyserował Hiszpan Jaume Collet-Serra, twórca horrorów „Dom woskowych ciał” (2005) i „Sierota” (2009).

„Oni szli Szarymi Szeregami” (reż. Mariusz Malec, 2010) to fabularyzowany dokument, który powstał na podstawie wspomnień żyjących jeszcze członków Szarych Szeregów oraz ich przyjaciół. Ma być uzupełnieniem historii znanej z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Główni bohaterowie filmu to: Tadeusz Zawadzki ps. Zośka (1921-1943), którego zagrał Lesław Żurek, Jan Bytnar ps. Rudy (1921-1943) i Aleksy Dawidowski ps. Alek (1920-1943). Producentem filmu jest Fundacja Filmowa Armii Krajowej.

Ponadto do polskich kin trafią w piątek: dokument Wernera Herzoga „Jaskinia zapomnianych snów” („Cave of Forgotten Dreams”, Francja, 2010), inspirowany malowidłami naskalnymi z Jaskini Chauveta we Francji, które liczą ponad 30 tys. lat, dramat „Woda dla słoni” (USA, reż. Francis Lawrence, 2011) z Robertem Pattinsonem, Reese Witherspoon i Christophem Waltzem w obsadzie, film akcji „Szybcy i wściekli 5” (USA, reż. Justin Lin, 2011) o miłośnikach superszybkich samochodów oraz amerykańsko-brytyjska animacja „Gnomeo i Julia” (reż. Kelly Asbury) o zakochanych krasnalach ogrodowych, z muzyką Eltona Johna.(PAP)

jp/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :