Wystawa rzeźb i wycinanek ludowych w Kielcach

Wystawa rzeźb i wycinanek ludowych w Kielcach

Muzealnicy zaaranżowali wystawę w ten sposób, że w trzech salach przedstawili przestrzeń twórczą artystów – ich mieszkanie oraz pracownię.

Na ekspozycji zobaczyć można prace ze wszystkich okresów rzeźbiarskiej twórczości Andrzeja Kozłowskiego oraz obrazy i wycinanki Lucyny Kozłowskiej. Wystawę wzbogaciła multimedialna prezentacja zdjęć wykonanych w domu, pracowni oraz miejscach przechowywania i eksponowania prac, a także film; twórcy opowiadają w nim o swoim życiu, pasji, pracy.

Według Przemysława Krystiana z muzeum, twórczość obojga artystów uzupełnia się i przenika, np. oboje fascynują się tematyką religijną.

Ważnym elementem wystawy są wielobarwne i fantazyjne drewniane ptaki wyrzeźbione przez Kozłowskiego. Zdaniem Krystiana są one inspirowane twórczością ludową.

Andrzej Kozłowski jest rzeźbiarzem, twórcą zabawek; ze sztuką ludową związany jest od 17 roku życia. Rzeźbi anioły, kapliczki i świętych, ulubionym tematem jego prac jest przyroda. Jego twórczość jest znana w kraju i za granicą. Prowadzi szkółkę rzeźbiarską w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bliżynie.

Lucyna Kozłowska swoją twórczość rozpoczynała jako rzeźbiarka, ale największe osiągnięcia ma w wycinankarstwie. Z tą dziedziną zetknęła się już w domu swojej babci, ale sama zaczęła wycinać 17 lat temu, zainspirowana pracami wycinankarki z Bodzentyna – Cecylii Czernikiewicz. Jej prace nawiązują do tematyki związanej z religią, do legend i obrzędów świętokrzyskich. Realizuje się także w malarstwie, a ulubionym motywem jej obrazów jest święty Franciszek.

Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania z twórcami. W sobotę 11 lutego Lucyna Kozłowska poprowadzi walentynkowe warsztaty wycinankarskie. Na marzec i kwiecień zaplanowano warsztaty rzeźbiarskie Andrzeja Kozłowskiego.

Wystawa będzie czynna do 23 września. (PAP)

agn/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :