Wystawa Caravaggia według organizatorów pobije wszelkie rekordy

Wystawa Caravaggia według organizatorów pobije wszelkie rekordy

20.02. Rzym (PAP) – Już 50 tys. osób zarezerwowało bilety na wystawę obrazów Caravaggia na rzymskim Kwirynale, która będzie otwarta od soboty do 13 czerwca. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie w najbliższych tygodniach.

Ekspozycja 24 dzieł genialnego malarza w salach wystawowych dawnych stajni królewskich przy pałacu na Kwirynale uświetni przypadającą w tym roku 400. rocznicę jego śmierci. Organizatorzy wystawy są przekonani, że pod względem liczby zwiedzających pobije ona wszelkie rekordy.

Prace Caravaggia, jednego z najwybitniejszych twórców wczesnego baroku, sprowadzono do Wiecznego Miasta z nowojorskiego Metropolitan Museum, Ermitażu w Petersburgu, a także z Berlina i Florencji. Mediolańska Biblioteca Ambrosiana po raz pierwszy wyraziła zgodę, aby jej podwoje opuścił, właśnie w związku z wystawą, obraz "Kosz z owocami".

"To prawdziwy Caravaggio, najprawdziwszy, pewny" – zapewnił dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci, główny kustosz ekspozycji. Gwarancje, jakich udzielił, wynikają z licznych kontrowersji, dotyczących autentyczności części jego prac. Wynikają one z tego, że Caravaggio pozostawił swój podpis tylko na dwóch swych obrazach.

Z okazji tego wielkiego wydarzenia władze włoskiej stolicy przygotowały specjalne informatory z trasą zwiedzania, na której zaznaczono, w których kościołach i pałacach można zobaczyć 15 innych obrazów artysty, znajdujących się tam na stałe.

"Dzięki temu cały Rzym stanie się muzeum Caravaggia" – powiedział asesor do spraw kultury we władzach miasta Umberto Croppi.

Jednocześnie w związku z wybuchem nowej fali zainteresowania malarzem wielu badaczy podjęło wnikliwe studia nad jego techniką malarską. Analizom poddano także jego szczątki, by ustalić przyczynę śmierci. Według niektórych uczonych wiele wskazuje na to, że wbrew utrwalonej legendzie o jego awanturniczym, burzliwym życiu, był on głęboko religijny.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :