Wrześniowe wydarzenia na teatralnej scenie warszawskiego BOK

Wrześniowe wydarzenia na teatralnej scenie warszawskiego BOK

Podwójny comeback sceniczny,
czyli „Bóg” i muzyczna adaptacja bajek dla dzieci i dorosłych w Teatrze 13

 
Zanim na scenie pojawią się nowe premiery, białołęckie teatry przypomną hity minionego sezonu. W pierwszy sobotni wrześniowy wieczór  będzie można  zobaczyć aż dwie sztuki Teatru 13. Najpierw najnowszą produkcję – „Boga” Woody’ego Allena, którego premiera miała miejsce w czerwcu br. i był to jej powrót do tego teatru po 21 latach! „Boga” – komedię w jednym akcie, napisał Allen w połowie lat 70-tych, zimową porą, w przypływie melancholii i życiowego fatalizmu. Żartuje w niej z teatru, artystów, roli sztuki i rozprawia się z kulturowymi stereotypami.  Jej treść? Dwóch Greków szuka zakończenia sztuki zgłoszonej na konkurs dramatu w Atenach. W trakcie rozmowy okazuje się, że obaj sami są bohaterami innej sztuki. Potem robi się jeszcze bardziej przewrotnie… Po przerwie rozpocznie się spektakl „Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę”. To oryginalna autorska adaptacja najbardziej znanych dziecięcych wierszy polskich poetów – Aleksandra Fredry, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, w wersji przygotowanej wyłącznie dla widzów dorosłych. Spektakl ma interesującą oprawę muzyczną Jana Pałysa i pełen jest pikantnego humoru i aluzji do życia społecznego. Tydzień później 11. września, widzowie będą mieli okazję zobaczyć wersję dla dzieci tego spektaklu, która zostanie zaprezentowana w ramach 30 Targów Mieszkaniowych Murator EXPO, na warszawskim Torwarze, podczas Dnia Białołęki.
4.09 – „Bóg” Woody’ego Allena godz. 18.00, „Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę” godz. 20.00, Teatr 13, reż. Tomasz Służewski, wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja miejsc i odbiór zaproszeń
  
„Przeboje piosenki poetyckiej”
 
Po wakacyjnej przerwie „Salonik z kulturą” znów zaprasza na spotkanie z dobrą piosenką
i znakomitymi artystami. 11 września na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury, w trakcie jednego koncertu, zagrają i zaśpiewają ikony polskiej piosenki poetyckiej i literackiej, prezentując swoje największe przeboje. Jedną z gwiazd wieczoru będzie Elżbieta Wojnowska, charyzmatyczna wokalistka, wykonawczyni m.in. songów Brechta, sonetów Szekspira i takich przebojów, jak „Zaproście mnie do stołu”, „Życie moje” czy „Sztuczny miód”. Miłośnicy twórczości Tadeusza Woźniaka, słynnego „zegarmistrza światła”, będą mieli okazję kolejny raz  obcować z jego wielowymiarową osobowością i ciepłym głosem. Równie ciekawie zapowiada się udział artystów z tzw. krainy łagodności – zespołu Wolna Grupa Bukowina nikomu nie trzeba przedstawiać ani specjalnie zachwalać, a to on właśnie przypomni w koncercie przebojów swoje najbardziej znane piosenki. Artystą równie zasłużonym i lubianym, a nieczęsto widywanym ostatnio na estradach jest Andrzej Garczarek, który oprowadzi nas po swoim  świecie i zaświatach poetyckich. Muzyczną i tematyczną przeciwwagą dla Andrzeja będzie Jerzy Filar, założyciel Naszej Basi Kochanej i twórca takich przebojów, jak „Samba Sikoreczka”, „Całkiem spokojnie” czy „Piosenka na nowy rok”. Gospodarz programu Antoni Muracki również zaśpiewa kilka swych pieśni. Solistom będą towarzyszyć wybitni wirtuozi i nietuzinkowy zespół muzyczny.
11.09 godz. 18.00 – Salonik z Kulturą: „Przeboje piosenki poetyckiej”, bilety 30 zł
 

 

 

„Lifting” w BOK

 
Aktorka, która grała na scenach Teatru Narodowego, Na Woli, w Komedii, Syrenie i Polonii, teraz gościnnie wystąpi w BOK. Jolanta Żółkowska do swoich większych osiągnięć aktorskich zalicza rolę „Basi” w serialu „Dom”. Obecnie można ją oglądać w roli matki Olgi w telenoweli „M jak Miłość”. W monodramie Alice Burt zmierzy się z trudnym tematem kobiecej starości. Bohaterka kończy 50 lat. Dopadają ją wszystkie „nieszczęścia” – dręczą ją problemy hormonalne, do tego odkrywa, że mąż ją zdradza, z młodszą kobietą. Mąż odchodzi, jednak historia zakończy się szczęśliwie. Okaże się, że nawet w dojrzałym życiu można spotkać nową miłość. W spektaklu usłyszymy piosenki z tekstami Ewy Zelenay, muzykę do nich skomponował Piotr Golla, który będzie towarzyszył aktorce jako akompaniator.
12.09 godz. 19.00 – Monodram „Lifting”, reż. Andrzej Jakimiec, bilety 10zł

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :