Włoska prasa: inwazja klanu Tarantino na festiwal w Wenecji

Włoska prasa: inwazja klanu Tarantino na festiwal w Wenecji

02.09. Rzym (PAP) – Inwazja klanu Quentina Tarantino na festiwal filmowy w Wenecji – tak „La Repubblica” pisze o obecnych na Lido przyjaciołach, współpracownikach, znajomych producentach oraz byłych narzeczonych przewodniczącego jury.

Gazeta odnotowuje, że cieniem na weneckiej imprezie położyły się już na jej początku obawy o „konflikt interesów” szefa jury, które przyzna główną nagrodę, Złotego Lwa. Przytacza też zapewnienia samego Tarantino, który oświadczył przed środową inauguracją festiwalu, że będzie bezstronny.

W Los Angeles – jak przypomniano – reżyser żyje w „osmozie swego klanu”; organizuje prywatne projekcje filmowe, retrospektywy włoskiej kinematografii, imprezy. Filozofię tę oraz sam klan przeniósł teraz do Wenecji, na przeglądy oraz towarzyszące festiwalowi wydarzenia – zauważa „La Repubblica”.

I wymienia: na weneckie Lido przyjaciel przewodniczącego jury Robert Rodriguez przywiózł swój najnowszy film „Machete”. W konkursie o Złotego Lwa udział bierze natomiast film byłej narzeczonej Tarantino, Sofii Coppoli („Somewhere”), a także dzieło Japończyka Mike Takashiego, zapatrzonego w jego twórczość.

Przewodniczący jury, świadom zastrzeżeń, jakie mogą być kierowane pod jego adresem powiedział: „Kocham oceniać filmy za to, jakie są”. „To prawda, że w konkursie jest wiele osób, które znam, ale moja prawość mówi sama za siebie” – dodał Tarantino.

Rzymski dziennik podał także wyniki sondażu, według którego aż 29,5 miliona Włochów, a więc połowa mieszkańców kraju, interesuje się festiwalem w Wenecji, drugim pod względem rangi wydarzeniem kulturalnym w Italii po festiwalu piosenki w San Remo.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :