Wręczono Złote Mikrofony 2009

Wręczono Złote Mikrofony 2009

17.12. Warszawa (PAP) – Pięciu zasłużonych radiowców – dziennikarzy, lektorów, aktorów teatru radiowego, korespondentów zagranicznych – otrzymało w czwartek Złote Mikrofony, doroczne nagrody Polskiego Radia. Laureatem honorowego Złotego Mikrofonu został dziennikarz sportowy Lesław Skinder.

Kapituła Złotego Mikrofonu, pod przewodnictwem Krzysztofa Michalskiego, uhonorowała w tym roku 5 osób: Piotra Kamińskiego, Krzysztofa Renika, Marię Szabłowską-Szabel, Henryka Talara i Tomasza Zimocha. Nagrody wręczył laureatom prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński.

„Złoty Mikrofon to prestiżowa nagroda. Jest brandem, bardzo dobrą marką. Te wyróżnienia otrzymują ludzie teatru, sztuki, muzyki, reporterzy i korespondenci zagraniczni. Przez 40 lat wyróżniliśmy tak wybitne osobowości radia jak Bogdan Tomaszewski, Irena Kwiatkowska, Piotr Fronczewski czy Jan Nowak-Jeziorański. Również tegoroczni laureaci to wybitne jednostki zawodowo zżyte z Polskim Radiem” – powiedział PAP przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia Tomasz Seniutycz.

Wybitny znawca opery, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Piotr Kamiński uhonorowany został „za erudycję, gust estetyczny i wzbogacanie wrażliwości na misterium teatru operowego”. Laureat nie był obecny na uroczystości, ponieważ mieszka na stałe we Francji.

„Sprawiliście mi wielką radość tą złotą nagrodą, zwłaszcza, że przychodzi ona w 40-lecie mojego debiutu przed mikrofonem Programu 3 Polskiego Radia. Jak Majakowski alfabetu z szyldów sklepowych, tak ja wszystkiego nauczyłem się z radia i w radiu. Najpierw w domu, na starym Pionierze, uczyłem się muzyki, teatru, literatury i wzorowej polszczyzny, a potem przed mikrofonem uczyłem się pisać, mówić, tłumaczyć i oczywiście streszczać libretta operowe. Bo radio to medium inteligencji i nikt o nim nie powie guma do żucia dla uszu” – powiedział Piotr Kamiński w odtworzonym podczas czwartkowej uroczystości nagraniu.

Korespondent Polskiego Radia Krzysztof Renik nagrodzony został „za mistrzowski warsztat, rzetelność dziennikarską i pasję w przybliżaniu problemów współczesnego świata”. „Przyszedłem do radia już z pasją przybliżania ludziom świata, ale muszę powiedzieć, że to Polskie Radio stworzyło mi znakomite warunki, żeby tę pasję rozwijać i kontynuować. Niebawem wracam z tym wspaniałym wyróżnieniem do Indii i traktuję je jako zobowiązanie i pewną odpowiedzialność – odpowiedzialność za przybliżanie problemów dalekiej Azji, regionu, od którego zależeć będą losy naszego globu. Jestem głęboko przekonany, że to właśnie tam dzieje się w tej chwili historia” – powiedział Renik.

Znana słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia dziennikarka Maria Szabłowska-Szabel otrzymała Złoty Mikrofon „za umiejętność wywoływania uśmiechu w big beatowym rytmie, w wyjątkowym stylu radiowej narracji”.

„Spędziłam w Polskim Radio całe życie i całe życie marzyłam o Złotym Mikrofonie. Najpierw byłam za młoda, potem byłam za stara, a teraz się okazuje, że jestem w sam raz. Przed Bożym Narodzeniem chciałam tym Złotym Mikrofonem podzielić się ze wszystkimi fantastycznymi koleżankami i kolegami, którzy musieli z radia odejść i im ten mikrofon dedykować. Proszę ich, żeby wspierali Polskie Radio, żeby się nie dało zatupać. Ponieważ zajmuje się piosenką, to kiedy dzieje się coś złego, zawsze cytuję fragment piosenki Wojtka Młynarskiego: +Jeszcze w zielone gramy/jeszcze wzrok nam się pali/ Jeszcze nam się pokłonią ci, co palcem wygrażali+” – mówiła wzruszona dziennikarka.

Uznany aktor Henryk Talar doceniony został „za wybitne kreacje stworzone w Teatrze Polskiego Radia, które pozwalają wierzyć w ludzi i sens życia”, a dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch – „za wiedzę i emocje, które pozwalają zobaczyć w radiu świat sportu”.

Wcześniej – 30 listopada – Honorowy Złoty Mikrofon wręczono Lesławowi Skinderowi „za niezwykłe wzruszenia, za wspaniałą umiejętność malowania słowem relacji sportowych oraz za stworzenie od fundamentów polskiej szkoły na Białorusi i za bezustanne czuwanie, aby uczącym się tam dzieciom nigdy niczego nie zabrakło”. Lesław Skinder, wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia, jest też prezesem Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna. Był jednym z inicjatorów założenia w Grodnie w 1996 roku polskiej szkoły, za co odznaczony został Orderem Uśmiechu.

Złoty Mikrofon to nagroda Polskiego Radia przyznawana od 1969 roku osobom, których działania przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Do tej pory nagrodzono nią blisko dwustu artystów i dziennikarzy.(PAP)

jmy/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :