USA/Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

USA/Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

15.12. Beverly Hills (PAP) – Najwięcej nominacji do nagród Złotego Globu otrzymał we wtorek film “W chmurach” w reżyserii Jasona Reitmana, ukazujący przemiany w społeczeństwie, związane z kryzysem gospodarczym i strukturą zatrudnienia w korporacjach. Dostał sześć nominacji, m.in. w kategorii najlepszego dramatu filmowego i dla aktorów: George’a Clooneya, Very Farmigi i Anny Kendrick.

Na drugim miejscu znalazł się musical Roba Marshalla “Dziewięć” z pięcioma nominacjami – w tym dla najlepszego musicalu lub komedii i dla aktorów: Daniela Day-Lewisa, Penelope Cruz i Marion Cotillard.

O Złoty Glob dla najlepszego musicalu lub komedii będzie walczyć także zwariowana komedia romantyczna “500 dni miłości” oraz dwa filmy z Meryl Streep: “To skomplikowane” oraz “Julie i Julia” Nory Ephron.

Generalnie film “W chmurach” uważany jest za komedię, ale nominowanie go w kategorii najlepszego dramatu może zwiększyć jego potencjalne szanse na Oscara, do którego kandydują raczej dramaty filmowe. Film ten otrzymał nominacje w kategorii najlepszego reżysera i scenariusza dla Jasona Reitmana.

W kategorii najlepszego dramatu filmowego o Złoty Glob konkurować będą z filmem Reitmana zrealizowany z wielkim rozmachem trójwymiarowy film science fiction “Avatar” Jamesa Camerona, film Kathryn Bigelow z akcją osadzoną w Iraku “The Hurt Locker”, “Bękarty wojny” Quentina Tarantino i film o wykorzystywanej seksualnie czarnej nastolatce “Precious: Based on the Novel Push by Sapphire” Lee Danielsa.

Nominacje dla najlepszych aktorów dramatycznych dostali: Clooney, za główną rolę “W chmurach” – specjalisty od zwalniania ludzi; Jeff Bridges za rolę nadużywającego alkoholu piosenkarza country po przejściach w “Crazy Hearts”, Colin Firth za rolę profesora-geja, który zmaga się z bólem po stracie partnera w “A Single Man”, Morgan Freeman za rolę Nelsona Mandeli w filmie “Invictus” oraz Tobey Maguire, który zagrał jeńca wojennego w “Braciach”.

Meryl Streep zdobyła dwie nominacje w kategorii najlepszej aktorki komediowej za role w “Julie i Julii” oraz w “To skomplikowane”.

Także Sandra Bullock została dwukrotnie nominowana: jako najlepsza aktorka dramatyczna za role w “The Blind Side” i “Narzeczonym mimo woli”.

Nominowane w tej kategorii zostały też Emily Blunt za rolę młodziutkiej monarchini w “Młodej Wiktorii”, Helen Mirren, która wcieliła się w żonę Lwa Tołstoja w dramacie biograficznym “The Last Station”, Carey Mulligan jako nastolatka romansująca ze starszym mężczyzną w “Była sobie dziewczyna” i Gabourey Sidibe w roli nastoletniej otyłej analfabetki z Harlemu, oczekującej narodzin drugiego dziecka.

W kategorii najlepszej aktorki komediowej nominowano Julię Roberts za rolę korporacyjnego szpiega w “Grze dla dwojga”.

Nominację w analogicznej kategorii uzyskał Day-Lewis za rolę filmowca w musicalu “Dziewięć”.

Rozdanie Złotych Globów, które przyznaje około 90 członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, odbędzie się 17 stycznia. (PAP)

klm/ mc/