USA/Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

USA/Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

15.12. Beverly Hills (PAP) – Najwięcej nominacji do nagród Złotego Globu otrzymał we wtorek film „W chmurach” w reżyserii Jasona Reitmana, ukazujący przemiany w społeczeństwie, związane z kryzysem gospodarczym i strukturą zatrudnienia w korporacjach. Dostał sześć nominacji, m.in. w kategorii najlepszego dramatu filmowego i dla aktorów: George’a Clooneya, Very Farmigi i Anny Kendrick.

Na drugim miejscu znalazł się musical Roba Marshalla „Dziewięć” z pięcioma nominacjami – w tym dla najlepszego musicalu lub komedii i dla aktorów: Daniela Day-Lewisa, Penelope Cruz i Marion Cotillard.

O Złoty Glob dla najlepszego musicalu lub komedii będzie walczyć także zwariowana komedia romantyczna „500 dni miłości” oraz dwa filmy z Meryl Streep: „To skomplikowane” oraz „Julie i Julia” Nory Ephron.

Generalnie film „W chmurach” uważany jest za komedię, ale nominowanie go w kategorii najlepszego dramatu może zwiększyć jego potencjalne szanse na Oscara, do którego kandydują raczej dramaty filmowe. Film ten otrzymał nominacje w kategorii najlepszego reżysera i scenariusza dla Jasona Reitmana.

W kategorii najlepszego dramatu filmowego o Złoty Glob konkurować będą z filmem Reitmana zrealizowany z wielkim rozmachem trójwymiarowy film science fiction „Avatar” Jamesa Camerona, film Kathryn Bigelow z akcją osadzoną w Iraku „The Hurt Locker”, „Bękarty wojny” Quentina Tarantino i film o wykorzystywanej seksualnie czarnej nastolatce „Precious: Based on the Novel Push by Sapphire” Lee Danielsa.

Nominacje dla najlepszych aktorów dramatycznych dostali: Clooney, za główną rolę „W chmurach” – specjalisty od zwalniania ludzi; Jeff Bridges za rolę nadużywającego alkoholu piosenkarza country po przejściach w „Crazy Hearts”, Colin Firth za rolę profesora-geja, który zmaga się z bólem po stracie partnera w „A Single Man”, Morgan Freeman za rolę Nelsona Mandeli w filmie „Invictus” oraz Tobey Maguire, który zagrał jeńca wojennego w „Braciach”.

Meryl Streep zdobyła dwie nominacje w kategorii najlepszej aktorki komediowej za role w „Julie i Julii” oraz w „To skomplikowane”.

Także Sandra Bullock została dwukrotnie nominowana: jako najlepsza aktorka dramatyczna za role w „The Blind Side” i „Narzeczonym mimo woli”.

Nominowane w tej kategorii zostały też Emily Blunt za rolę młodziutkiej monarchini w „Młodej Wiktorii”, Helen Mirren, która wcieliła się w żonę Lwa Tołstoja w dramacie biograficznym „The Last Station”, Carey Mulligan jako nastolatka romansująca ze starszym mężczyzną w „Była sobie dziewczyna” i Gabourey Sidibe w roli nastoletniej otyłej analfabetki z Harlemu, oczekującej narodzin drugiego dziecka.

W kategorii najlepszej aktorki komediowej nominowano Julię Roberts za rolę korporacyjnego szpiega w „Grze dla dwojga”.

Nominację w analogicznej kategorii uzyskał Day-Lewis za rolę filmowca w musicalu „Dziewięć”.

Rozdanie Złotych Globów, które przyznaje około 90 członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, odbędzie się 17 stycznia. (PAP)

klm/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :