Kasia Kowalska   

Kasia Kowalska   

Zycie
Kasia Kowalska urodziła się 13 czerwca 1973 roku w Sulejówku jest polską wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, producentką, a także aktorką.

Kasia Kowalska karierę zaczęła w zespole Roberta Amiriana Evergreen. Następnie współpracowała z zespołami takimi jak: Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures. Z tym ostatnim nagrała nawet płytę. W czasie koncertu w warszawskim klubie Stodoła w 1993 roku dostrzegła ją Katarzyna Kanclerz z Izabelin Studio.
Na skutek współpracy z Izabelin Studio, 12 września 1994 roku wyszła debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana „Gemini”, czyli z łac. Bliźnięta. Następnie Kasia Kowalska pojechała w trasę koncertową razem z Edytą Bartosiewicz.
Kolejne single z płyty takie jak: „Wyznanie”, „Jak rzecz”, „Oto ja”, „Kto może to dać” stały się przebojami i sprawiły, że „Gemini” pokryła się potrójną platyną. W tym samym roku Kasia Kowalska wystąpiła m.in. przed Bobem Dylanem w czasie jego dwóch koncertów w Polsce. Natomiast w 1995 roku Kasia Kowalska pojawiła się na festiwalu w Sopocie, gdzie wykonała premierową piosenką „A to co mam”, która szybko stała się przebojem. Za występ, w czasie którego wykonywała również starszą piosenkę „Jak rzecz”, otrzymała zarówno Grand Prix jak i Nagrodę Publiczności.
20 listopada 1995 r. to pojawienie się na rynku koncertowej płyty Kasi Kowalskiej pt.: „Koncert inaczej”, która była rejestracją kilku różnych występów. Również i ten album szybko się sprzedawał. W ciągu miesiąca album zyskał status platynowej płyty.
W 1996 roku z piosenką „Chcę znać swój grzech” (Why should I), która reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji w Oslo jednak zajął on dopiero 14. miejsce. W tym samym roku Kasia Kowalska nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu animowanego Dzwonnik z Notre-Dame.
30 września 1996 r. pojawiła się trzecia płyta Kowalskiej zatytułowana „Czekając na…”, której producentem został Kostek Yoriadis. Album promowany był wówczas przez single: „Coś optymistycznego” oraz „Tak mi ciebie brak”, a także podczas trasy koncertowej, która sponsorowana była przez firmę Casio. Album „Czekając na…” uzyskał status platynowej płyty jeszcze przed jego oficjalną premierą.
W 1997 roku Kasia Kowalska zagrała w filmie „Nocne graffiti”, gdzie powierzono jej główną rolę – narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do filmu pojawiła się również jej premierowa piosenka „Straciłam swój rozsądek”.
W tym samym roku Kasia Kowalska razem z Kostkiem Yoriadisem nagrała piosenkę pt: „Jeśli chcesz kochanym być”. Warto dodać, że był to ostatni ich wspólny projekt.
8 czerwca 1998 r. na rynku pojawiła się płyta pt.: „Pełna obaw”, która szybko osiągnęła status platynowej płyty. Była promowana przez single: „Co może przynieść nowy dzień”, „Wyrzuć ten gniew”, „Pełni obaw”, a także „Jesteś odrobiną szczęścia”.
8 listopada 1999 roku na rynku pojawiła się edycja specjalna tej płyty.
13 listopada 2000 roku z kolei pojawiła się, kolejna już płyta „5”, która poprzedzona była singlem „Nobody”. W niecały miesiąc od premiery album uzyskał status złotej płyty, a następnie pojawiły się kolejne single takie jak: „Być tak blisko” oraz „Będę jak”.
W 2001 roku Kasia Kowalska wystąpiła podczas festiwalu w Opolu z premierowowym utworem „Starczy słów”, gdzie wręczono jej Superjedynkę za najlepszą płytę rockową.
Dodatkowo pod koniec roku Kasia Kowalska otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy polski artysta.
14 października 2002 roku to premiera jej szóstego album „Antidotum”, który promowany był przez single „Antidotum” oraz „Pieprz i sól”, który szybko pokrył się złotem, a następnie platynową.
W 2003 roku Kasia Kowalska wzięła udział w kampanii radia RMF FM, która miała na celu walkę z piractwem. Na specjalną płytę, której kosztowała 9,99 PLN, Kasia Kowalska nagrała dwa covery: „Widzę twoją twarz” (oryg. Listen to your heart Roxette) oraz “Mniejsze zło” (oryg. All by myself Céline Dion).
26 lipca 2004 roku pojawił się jej kolejny singiel „To co dobre”, a sama Kowalska w sierpniu tego roku wyjechała do Tokio, aby nagrać sesję zdjęciową do swojej następnej, siódmej płyty, która pojawiła się 13 września 2004 roku i nosiła tytuł „Samotna w wielkim mieście”. Była promowana przez single „To co dobre”, „Prowadź mnie” oraz „Domek z kart”.
6 grudnia 2004 roku pojawiła się specjalna edycja kolekcjonerska tej płyty, do której dołączony był również singel „Magia tych świąt”, który zawierał m.in. film z pobytu Kasi Kowalskiej w Tokio.
Również za ten krążek Kasia Kowalska w 2005 roku otrzymała Superjedynkę w kategorii najlepsza płyta rockowa.
16 grudnia 2006 roku to pojawienie się piosenki „Dlaczego nie!”, która promowała polską komedię romantyczną o tym samym tytule.
Ósma, najnowsza płyta Kasi Kowalskiej „Antepenultimate” pojawiła się 10 listopada 2008 roku. Była promowana przez następujące single: „A Ty, czego chcesz?”, „Miłość, trzeźwość i pokora” oraz „Spowiedź”. Premiera teledysku do tego ostatniego miała miejsce 7 maja 2009 roku na oficjalnej stronie internetowej Kasi Kowalskiej. W telewizji teledysk ten pojawił się natomiast 24 maja.
Jeśli chodzi o życie prywatne warto tutaj powiedzieć, że Kasia Kowalska ma dwoje dzieci: córkę Aleksandrę (urodzoną 2 maja 1997) ze związku z muzykiem Kostkiem Joriadisem oraz syna Ignacego (urodzonego 24 czerwca 2008) ze związku z perkusistą Marcinem Ułanowskim.
Obecny zespół Kasi Kowalskiej to: Wojciech Pilichowski – gitara basowa, Jerzy Runowski – gitara, Radosław Owczarz – perkusja oraz Maciej Gładysz – gitara. Wcześniej byli to jeszcze:
Sebastian Piekarek – gitara, Krzysztof Patocki – perkusja, Michał Dąbrówka – perkusja, Adam Sztaba – instrumenty klawiszowe, Michał Grymuza – gitara oraz Wojtek Olszak – instrumenty klawiszowe.

Twórczość
Gemini (1994), Koncert inaczej (1995), Koncert inaczej (edycja specjalna), Czekając na… (1996), Pełna obaw (1998), Pełna obaw (edycja specjalna, 1999), 5 (2000), Antidotum (2002), Samotna w wielkim mieście (2004), Samotna w wielkim mieście (edycja świąteczna) oraz Antepenultimate (2008).

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :