Nagroda Polsko-Niemiecka dla tłumaczy literatury, Wałęsy i von Weizsaeckera

Nagroda Polsko-Niemiecka dla tłumaczy literatury, Wałęsy i von Weizsaeckera

19.12.Berlin (PAP) – Wybitni tłumacze literatury Małgorzata Łukasiewicz i Karl Dedecius odebrali w piątek w Berlinie tegoroczną Nagrodę Polsko-Niemiecką, przyznawaną przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów.

Specjalną nagrodą, związaną z obchodzoną w tym roku 20. rocznicą upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, uhonorowano byłych prezydentów Polski i Niemiec: Lecha Wałęsę i Richarda von Weizsaeckera. Wałęsa z powodów zdrowotnych nie wziął udziału w berlińskiej uroczystości.

„Jestem wzruszona, zaskoczona i pełna wdzięczności. Nawet do głowy mi nie przyszło, że zostanę nagrodzona w parze z Karlem Dedeciusem i moje prace będą stawiane na równi z jego” – powiedziała dziennikarzom Łukasiewicz.

Jest ona autorką przekładów literatury pięknej, a także filozoficznej. Tłumaczyła m.in. prace Tomasza Manna, Theodora Adorno, Juergena Habermasa, Hermanna Hessego czy Fryderyka Nietzschego.

Drugi laureat, Karl Dedecius, wyraził nadzieję, że prestiżowe wyróżnienie dla niego pomoże też należycie docenić pracę wielu innych tłumaczy literatury. Dedecius, urodzony w Łodzi w 1921 r., wydał kilkadziesiąt antologii i tomów indywidualnych pisarzy.

Jest redaktorem 50-tomowej serii „Polnische Bibliothek” („Biblioteka Polska”) obejmującej literaturę polską od średniowiecza po współczesność. Tłumaczył twórczość ponad 300 poetów i prozaików, w tym dzieła Adam Mickiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy Zbigniewa Herberta. Jego dziełem jest siedmiotomowa „Panorama literatury polskiej XX wieku”.

Dedecius był też założycielem Instytutu Polskiego w Darmstadt, który zajmuje się popularyzacją polskiej kultury w Niemczech oraz współpracą polsko-niemiecką.

„Gdyby Dedecius nie istniał, należałoby go wymyślić” – mówił w laudatio na cześć tłumacza pełnomocnik polskiego rządu ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Nagrody Polsko-Niemieckie przyznawane są zgodnie z Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku za szczególne zasługi dla stosunków obu krajów. Jej pierwszymi laureatami w 1993 roku byli były kanclerz Niemiec Willy Brandt (pośmiertnie) oraz premier pierwszego postkomunistycznego rządu polskiego Tadeusz Mazowiecki.

W zeszłym roku w Warszawie wyróżnione zostały: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz „Akcja Znak Pokuty – Służba Pokoju”.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :