Wojciech Skowroński

Wojciech Skowroński

Artysta urodził się w Warszawie 11 lipca 1941 roku. Ukończył średnią szkołę muzyczną.
Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w roku 1962 kiedy to zaczął grać z zespołem Storyville Jazz Band. Rok później występował podczas II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Po odniesionym tam sukcesie na krótko związał się z grupą Czerwono – Czarni. Jednak nie zagrzał tam miejsca i od roku 1966 grywał już z zespołem Bardowie. Tam też nie był długo – dwa lata później utworzył wraz z Hubertem Szymczyńskim i Jerzym Skowronkiem triu Hubertusy. Wystąpili oni m.in. na V Festiwalu „Jazz nad Odrą”, gdzie Skowrońskiego wyróżniono pierwszym miejscem w kategorii solistów. Po występie tria w poznańskim klubie „Od Nowa” Skowroński nawiązał współprace z dopiero co reaktywowanymi Polanami, a następnie z grupą Andrzeja Nebeskiego – ABC. Od maja 1969 Skowroński grał z założonym przez siebie Blues Trio, który zadebiutował 11 sierpnia 1969 roku. W skład grupy wchodzili Kazimierz Plewiński i Andrzej Nackowski. W roku 1970 perkusistą został Piotr Janton. Grupa zadebiutowała podczas II „Beat Session” w Warszawie, I Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych, a także Plebiscytu o Złotą Kotwicę Sopockiego Lata 1970 roku. Jednak podczas tego ostatniego nie wzbudzili zachwytu publiczności. Wtedy to Skowroński postanowił zmienić skład zespołu. I tak po zmianach Blues Trio tworzyli: Andrzej Iskra, Maciej Winiewicz, Przemysław Lisieckiego oraz Maciej Dobrzyński.
Grupa zaczęła grywać nie tylko kompozycje bluesowe, ale również rockowe i rhythm & bluesowe. Wtedy też Skowroński zmienił nazwę zespołu na Blues And Rock i tak debiutowali podczas X KFPP w Opolu oraz w czasie XV Festiwalu „Jazz Jamboree”.
Szczytem popularności grupy okazały się lata 1973 -1974 kiedy to Blues And Rock były wokalistki: Ewa Góra, Krystyna Stolarska i Halina Zielińska.
Pod koniec roku 1973 do grupy dołączyli Edmunt Klaus a następnie Andrzej Rogal i Marek Wojciechowski.
Do największych przebojów tej grupy zaliczyć trzeba przede wszystki: „Kominarz Johnny”, „Blues to zawsze blues jest”, „Ludzie coś mi tutaj nie gra”, „JA to się cieszę byle czym” oraz „Alabama”.
Co ciekawe grupa Blues And Rock była pierwszym zespołem w polskiej historii, która zarejestrowała płytę koncertową tzw. „czwórkę”, którą nagrano w czasie Festiwalu „Jazz Jamboree” z 1972 roku.
Zespół wielokrotnie występował podczas festiwali w Opolu czy w Sopcie. Również nagrywał dla radia WRD w Kolonii.
W latach 1975-1976 Skowroński nawiązał współpracę z zespołem Karola Nicze – 26-S. Następnie prowadził również własne formacje takie jak: Wojtek S. Boogie Man czy Wojtek S. Band. W roku 1976 Skowroński wystąpił na „Międzynarodowej Wiośnie Estradowej”, a następnie na „Rock – Arena” (1981). W roku 1986 pojawił się podczas koncertu „Old Rock Meeting”.
Wojciech Skowroński rzadko kiedy nagrywał płyty długogrające, a jego dyskografię uzupełniają utwory radiowe nagrane z grupami ABC i Polanie.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :