Nocna Zmiana Bluesa

Nocna Zmiana Bluesa

Zespół założony w 1982 roku w Toruniu przez jednego z najpopularniejszych polskich bluesmanów – Sławka Wierzcholskiego. Zespół w swoim dorobku posiada 15 krążków, 2000 koncertów. Nocna Zmiana Bluesa grywała nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, w Europie, a nawet w Zimbabwe. Otwierali występy takich sław jak B.B. King czy Blues Brothers.
Przez lata swojej muzycznej działalności wypracowali swój własny, oryginalny styl, który jest połączeniem bluesa, jazzu, folku oraz piosenki autorskiej.
Do najważniejszych przebojów grupy zaliczyć można tutaj utwory: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hocker” czy „Chory na bluesa”.
Mówiąc o Nocnej Zmianie Bluesa należy również wspomnieć o samym Sławku Wierzocholskim, który jest nie tylko autorem większości tekstów Nocnej Zmiany Bluesa, ale również wirtuozem harmonijki. Napisał nawet dwa podręczniki dotyczące gry na harmonijce. Dodatkowo jest dziennikarzem radiowym i prasowym, a także organizatorem licznych festiwali bluesowych. Jest również prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego i wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.
5 sierpnia 2007 roku, w Lapidarium Muzeum Historycznego m.st. Warszawy grupa obchodziła 25 – lecie swojej pracy.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :