W zasadzie od dzieciństwa była związana z muzyką. Jako 10-letnia dziewczynka grała na fortepianie. Jednak już od małego fascynował ją jazz, rythm & blues oraz rock & roll. Szczytem jej marzeń wtedy było granie tak jak to robili zasłyszani w radio muzycy.
Kiedy dostała od mamy gitarę stworzyła swoje pierwsze utwory, które były swoistym koktajlem piosenek country & folk.
Gdy skończyła liceum założyła swój pierwszy zespół i zaczęła występować w łódzkim klubie studenckim w „Siódemkach”. Wtedy też zgłosiła swój zespół na poznański na V Folk Blues Meeting, ale nie pojawili się na nim za to spotkali się z Maćkiem Pietrachowem, z którym spontanicznie wystąpili w jednym z poznańskich klubów. Wraz z nim zagrali swój repertuar i spotkali się z ciepłym przyjęciem. Z racji tego, że Pietracho grywał w Warszawie Elżbieta Mielczarek postanowiła go odszukać i grać razem z nim. Mielczarek grywała wtedy nie tylko z Pietrachowem, ale również z warszawskimi kapelami ulicznymi. Tam też po raz pierwszy poznała bluesa i od razu się zakochała. Szukając miejsca, w którym mogłaby realizować to marzenie znalazła Piotra Rucińskiego, z którym szybko nawiązała współpracę.
Talent Elżbiety Mielczarek odkryto dzięki audycji „Blues wczoraj i dziś” w radiowej Trójce. Tam prowadząca program – Majka Jurkowska poruszona jej niezwykłymi umiejętnościami zorganizowała jej sesję nagraniową w łódzkim radio. Efektem tego było nagranie „Poczekalnia PKP”, które szybko zawojowało eter, a Mielczarek stała się popularna. Od tego momentu do stałego składu: Maćka Pietracho i Piotra Rucińskiego dołączyli Jan Skrzek i Piotr Majewski. Przez dwa lata muzycy dawali po 3-5 koncertów tygodniowo nieustannie przez dwa lata. Wtedy też wydali swoją pierwszą płytę: „Blues Koncert” z koncertu w Aquarium.
Elżbieta Mielczarek nawiązała również współpracę ze Zbyszkiem Wegehauptem, a później dołączył do nich Zbyszek Brysiak. Trio to nagrało m.in. przebój „Easy Money”.
W roku 1987 artystka została buddystką i za namową swojego nauczyciela buddyjskiego postanowiła w 1988 wyjechać za granicę. Zafascynowana chińską medycyną i akupunkturą postanowiła kształcić się właśnie w tym kierunku. W Niemczech zdała egzaminy upoważniające do otworzenia prywatnej praktyki.
Kiedy w 2003 roku przyjechała do Polski spotkała Piotra Rucińskiego, który zaproponował jej gościnny występ. Początkowo miała być to jednorazowa przygoda jednak Mielczarek nie zamierzała na tym poprzestać, a owocem tego był utwór „Mgła”. Po sukcesie tego utworu tworzyła następne kawałki, a utwory napisane przez Rucińskiego i Marka Kreutza pozwoliły stworzyć nowy repertuar.
Od momentu swojego powrotu na scenę muzyczną Elżbieta Mielczarek nagrywała nie tylko z Piotrem Rucińskim, z którym zrealizowała projekt „Ela Sings The Blues”, ale również z P. Jackson Wolskim, Pawłem Mazurczakiem i Michałem Pastuszkiem, z którymi stworzyli projekt „E.M. – Tronic.
Od niedawna Elżbieta Mielczarek współpracuje z nowym zespołem opracowując kolejny projekt.
Marta Kotas 2009.02.17