Włochy: film Polańskiego i sam reżyser na festiwalu w Wenecji

Włochy: film Polańskiego i sam reżyser na festiwalu w Wenecji

Film „Carnage” z udziałem między innymi Kate Winslet i Jodie Foster powstaje na podstawie sztuki „Bóg mordu” Yasminy Rezy. To opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych.

Lista filmów zakwalifikowanych do głównego konkursu w Wenecji zostanie ogłoszona w lipcu. Już wiadomo natomiast, że przewodniczącym jury będzie amerykański reżyser Darren Aronofsky, zwycięzca Złotego Lwa na tym festiwalu za film „The Wrestler”.

68. festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach od 31 sierpnia do 10 września.

Polański jest nadal poszukiwany przez Interpol na wniosek Stanów Zjednoczonych, które chcą go sądzić za seks z nieletnią. Reżyser został w 1977 roku uznany przez sąd w Los Angeles za winnego tego czynu, ale przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA.

We wrześniu 2009 roku został zatrzymany na lotnisku w Zurychu w drodze na festiwal filmowy. Przebywał najpierw w szwajcarskim więzieniu, a potem w areszcie domowym. Szwajcaria postanowiła nie wydawać go USA.

Jednak przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zapowiedzieli, że będą dalej ścigać Polańskiego, co oznacza, że może on zostać zatrzymany w krajach, które mają umowę ekstradycyjną ze Stanami Zjednoczonymi, na przykład we Włoszech.

Wcześniej w analizach sytuacji prawnej Polańskiego zwracano uwagę na to, że z tego właśnie powodu jego przyjazd na festiwal w Wenecji wydaje się raczej niemożliwy.(PAP)

sw/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :