Para prezydencka zwiedziła wystawę „Na wysokiej połoninie”

Para prezydencka zwiedziła wystawę „Na wysokiej połoninie”

Hucułowie – mieszana etnicznie grupa górali zamieszkujących część Karpat Wschodnich – stworzyli własną oryginalną sztukę i rękodzieło. Na wystawie „Na wysokiej połoninie” można zobaczyć ok. 800 prac wypożyczonych z ponad 30 muzeów, bibliotek, instytucji oraz z kolekcji prywatnych. Są wśród nich dzieła nie tylko twórców z Huculszczyzny m.in. Fryderyka Pautscha, ale także prace polskich artystów zafascynowanych odmiennością i oryginalnością tego regionu m.in. Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Jarockiego czy Stanisława Witkiewicza.

Ekspozycję otwartą 18 marca widziało do tej pory blisko 10 tys. osób. Para prezydencka w księdze pamiątkowej pozostawiła wpis: „Huculszczyzna to nostalgia i wspomnienia. To polskie marzenia i tęsknoty. Także nasze. Dziękuję”.

Bronisławowi Komorowskiemu podobała się na wystawie figura św. Onufrego, a Annie Komorowskiej huculskie pisanki.

Para prezydencka skorzystała z zaproszenia dyrektor Muzeum Narodowego Zofii Gołubiew. Po obejrzeniu wystawy sztuki huculskiej prezydent zwiedził jeszcze galerię „Broń i barwa w Polsce”, a Anna Komorowska galerię rzemiosła artystycznego.

Zofia Gołubiew powiedziała PAP, że para prezydencka była zachwycona zbiorami muzeum i profesjonalizmem jego pracowników. „Rozmawialiśmy z panem prezydentem o przygotowywanym otwarciu wystawy w Madrycie. Tam para królewska ma przywitać parę prezydencką” – mówiła Gołubiew. Chodzi o wystawę „Złote czasy Rzeczpospolitej „, która 1 czerwca ma być otwarta w Pałacu Królewskim w Madrycie.

„Rozmawialiśmy też o wizycie króla Hiszpanii Juana Carlosa. Chcielibyśmy, aby odbyła się ona w lipcu, gdy w związku z polską prezydencją w Radzie UE, Muzeum Narodowym będzie wystawa ” Skarby hiszpańskiej Korony” – dodała dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Gołubiew powiedziała, że zwróciła się do prezydenta Komorowskiego o objęcie patronatem programu badawczego dotyczącego „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Efektem tego programu ma być rzetelna monografia konserwatorska obrazu,taka, jaką posiadają inne dzieła o najwyższej światowej wartości, np. „Gioconda”.(PAP)

wos/ dym/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :