Wkrótce prapremiera spektaklu baletowego o Chopinie

Wkrótce prapremiera spektaklu baletowego o Chopinie

29.04. Warszawa (PAP) – "Chopin" to tytuł nowego spektaklu baletowego poświęconego kompozytorowi. Prapremiera spektaklu, wystawionego przez zespół Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, odbędzie się 9 maja w Warszawie.

"Będzie to opowieść o artyście romantycznym, o artyście, który przekroczył granice swojej epoki, który wyprzedził swój czas – był fenomenem (…); będąc artystą wielkiej awangardy stworzył dzieło, którego wartość z czasem nie maleje, lecz rośnie (…). Nie ma też chyba drugiego kompozytora w historii, któremu inni wielcy tyleby zadedykowali, wobec którego mieliby tak niezwykły rodzaj szacunku, a równocześnie pragnienie dania mu czegoś. Stąd taki wybór muzyki do spektaklu" – tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Librecistą baletu jest pisarz Antoni Libera, a koncepcję muzyczną przedstawienia zaproponował Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa". W balecie wykorzystano muzykę: Fryderyka Chopina, Hectora Berlioza, Manuela de Falli, Siergieja Lapunowa, Ferenca Liszta, Franza Schuberta i Roberta Schumanna. Spektakl składa się z dwóch części i siedmiu obrazów, pokazujących młodość artysty w Polsce i jego późniejsze życie w Paryżu, miłości i tęsknotę do kraju ojczystego, do którego nie mógł wrócić.

Choreografię opracował Patrice Bart, niegdyś światowej sławy tancerz francuski, a dziś baletmistrz Paryskiej Opery Narodowej. Specjalizuje się on w tworzeniu autorskich spektakli biograficznych oraz nowych opracowań klasycznego repertuaru baletowego. Jego asystentkami są w Warszawie dwie znane europejskie byłe baleriny: Anna Grabka – była pierwsza solistka Baletu Hamburskiego, oraz Claude de Vulpian – była gwiazda Opery Paryskiej.

"Fryderyk Chopin to artysta łączący kulturę polską i francuską, od zawsze bardzo obecny w duchowość francuskiej" – zaznaczył Bart. Jak mówił, muzyka Chopina jest bardzo bliska tancerzom. A on sam, gdy uczył się tańca, bardzo często ćwiczył przy akompaniamencie utworów Chopina. "Wzrastałem w kulcie Chopina, kołysany jego muzyką" – powiedział.

Mówiąc o przygotowywanym spektaklu Bart wyjaśnił, że na scenie będzie można zobaczyć taniec klasyczny, wzbogacony różnymi technikami i formami tańca współczesnego.

Wykonawcami baletu będą czołowi soliści i zespół Polskiego Baletu Narodowego. W roli Fryderyka wystąpią Władimir Jaroszenka i Sergey Popov, a w roli George Sand – Marta Fiedler i Dominika Krysztoforska. Wystąpią również pianiści: Krzysztof Jabłoński, Sławomir Wilk i Paweł Sobowiec oraz śpiewaczka Agnieszka Rehlis.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Luisa Spignatelli, włoska artystka współpracująca już wcześniej z francuskim choreografem. W przedstawieniu bierze udział Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego oraz Chór Opery Narodowej pod kierownictwem Bogdana Goli.

Jak poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej, Polski Balet Narodowy jest już oczekiwany z przedstawieniem "Chopin" w Sankt Petersburgu (w lipcu br.) i w Szanghaju (we wrześniu br.), a interesują się nim także inne miasta świata.(PAP)

dsr/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :