Wkrótce 19. edycja Festiwalu Plus Camerimage

Wkrótce 19. edycja Festiwalu Plus Camerimage

Najważniejszym elementem Festiwalu pozostaje osiem konkursów filmowych, m.in. Konkurs Główny o statuetkę Złotej Żaby, Konkurs Etiud Studenckich o statuetkę Złotej Kijanki oraz retrospektywy najważniejszych gości i laureatów nagród.

„Rama festiwalu nie zmienia się. W konkursie głównym mamy piętnaście filmów, w tym trzy polskie, co świadczy o coraz lepszej kondycji naszego kina” – podkreślił podczas konferencji prasowej w czwartek Marek Żydowicz, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Polskie kino reprezentować będą filmy: „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego oraz „W ciemności” Agnieszki Holland.

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzyma w tym roku John Seale, australijski operator, laureat Oscara. Jak podkreślają organizatorzy, artysta przez trzy dekady kariery wypracował sobie unikalny, rozpoznawany przez wszystkich miłośników kina autorski styl.

Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym wręczona zostanie Albertowi Mayslesowi, dokumentaliście, pionierowi „kina bezpośredniego”, który został uznany przez Eastman Kodak za jednego ze 100 najlepszych autorów zdjęć filmowych na świecie.

„Nagroda za +Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną+ zostanie wręczona Andrzejowi Wajdzie, jednemu z najbardziej zasłużonych twórców w historii polskiej kinematografii. Wielbiciele filmowych dzieł mistrza będą mieli niezwykłą możliwość zapoznać się również z jego twórczością rysunkową dostępną na wystawie, która zostanie otwarta drugiego dnia festiwalu w Bydgoszczy” – dodał Żydowicz.

Dodatkowo w trakcie Festiwalu 10. rocznicę swojego powstania będzie obchodziła założona przez Andrzeja Wajdę oraz Wojciecha Marczewskiego szkoła filmowa. Z tej okazji spodziewani się twórcy związani z tą uczelnią, m.in. Volker Schloendorff.

W jury licznych festiwalowych konkursów zasiądą znane osobistości świata kina. Joel Schumacher, reżyser „Upadku”, „Klienta”, „Czasu zabijania” i „Telefonu”, będzie przewodniczył pracom jury Konkursu Filmów Polskich.

„Polskie obrazy będą oceniać twórcy zagraniczni. chcemy w ten sposób skonfrontować nasze kino z tym, co dzieje się na świecie, by wywołać dyskusję na ten temat” – zaznaczył Żydowicz.

Na czele jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych stanie Haskell Wexler, operator filmowy, laureat dwóch Oscarów i Złotej Żaby Plus Camerimage za Całokształt Twórczości. Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych przewodniczyć będzie Jay Rosenblatt, niegdyś terapeuta, obecnie, po ponad trzech dekadach kariery, jeden z dokumentalistów amerykańskiej branży filmowej.

Przewodniczącym jury Konkursu Głównego będzie Roger Donaldson, pochodzący z Nowej Zelandii twórca, który zyskał międzynarodową sławę takimi filmami jak „Bunt na Bounty”, „Rekrut” czy „Angielska robota”. Natomiast jury Konkursu Etiud Studenckich przewodzić będzie Roger Spottiswoode, kanadyjski reżyser, autor jednego z filmów o Jamesie Bondzie – „Jutro nie umiera nigdy”.

„Poza tym na festiwalu odbędzie się także retrospektywa filmów Hala Hartleya, jednego z największych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Jego obrazy skrzą się od inteligentnych dialogów, ciętych ripost i umiłowania subtelnego dowcipu” – dodał Żydowicz.

Goście festiwalu zobaczą także przegląd nowego kina niemieckiego oraz przegląd filmów litewskiego filmowca Sarunasa Bartasa.

Marek Żydowicz nie chciał w czwartek składać deklaracji, że festiwal na dłużej pozostanie w Bydgoszczy. Jak podkreślił, losy imprezy uzależnia od szans na realizację budowy profesjonalnego centrum festiwalowego.

Camerimage od 19 lat nagradza najlepszych operatorów filmowych świata. Do Polski na zaproszenie organizatorów przyjeżdżały już w minionych latach takie gwiazdy kina, jak m.in. David Lynch, Alan Parker, Terry Gilliam, Volker Schlodorff, Sven Nykvist, Vittorio Storaro czy Brett Ratner.

W tym roku festiwal otworzą filmy: „Rzeź” Romana Polańskiego, „Wstyd” w reżyserii Steve’a McQueena i „Histeria – romantyczna historia wibratora”, który wyreżyserowała Tanya Waxler.

Tegoroczna edycja Festiwalu Camerimage potrwa do 3 grudnia. (PAP)

olz/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :