„Wielka Msza Beatyfikacyjna” Michała Lorenca w Rzymie

„Wielka Msza Beatyfikacyjna” Michała Lorenca w Rzymie

Koncert, zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej uświetnił jednocześnie rzymskie spotkanie Polonii świata, zakończone w poniedziałek w Wiecznym Mieście.

Do zbudowanego w XVII wieku kościoła przybyli przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Rzymu i Watykanu oraz polskiego episkopatu, a także reprezentanci Polonii z wielu krajów. Stawili się również członkowie różnych delegacji, które uczestniczyły w beatyfikacji polskiego papieża.

Kompozycję „Missa Magna Beatificationis” wykonały Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, a także zespół DesOrient i chór Cappella Corale Varsaviana. Wystąpili także soliści z Kamerunu i Iranu. Fragmenty tego utworu stanowią ścieżkę dźwiękową filmu dokumentalnego „Jan Paweł II. Szukałem Was…”, który obejrzał w kwietniu w Watykanie Benedykt XVI na specjalnej projekcji.

Nawiązując do niedzielnej beatyfikacji polskiego papieża i wspominając prawie 27 lat spędzonych w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz przyznał: „Takiej beatyfikacji, takiej uroczystości nigdy w ciągu tych lat nie przeżyliśmy”.

Muzyczna msza Michała Lorenca była żywiołowo oklaskiwana przez słuchaczy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :