Wielka Brytania obchodzi 200.rocznicę urodzin Karola Dickensa

Wielka Brytania obchodzi 200.rocznicę urodzin Karola Dickensa

Książę Karol złożył wieniec na grobie pisarza w Zakątku Poetów w opactwie Westminster, gdzie spoczywa wielu innych pisarzy, dramaturgów i poetów. Na nabożeństwie upamiętniającym pisarza zjawiło się wiele osób. Fragmenty jego dzieł odczytali m.in. aktor Ralph Fiennes, biograf Claire Tomalin oraz praprawnuk Mark Dickens.

W londyńskim kinie BFI Southbank odbyła się brytyjska odsłona światowego maratonu czytelniczego dzieł Dickensa, który rozpoczął się wcześniej w Australii. Organizatorzy akcji podkreślają, że odpowiedzieli w ten sposób na „ogromne zapotrzebowanie czytelników na całym świecie, których poruszyły dzieła Dickensa”.

Książę Karol z małżonką odwiedzili też londyńskie muzeum Dickensa na Doughty Street. Instytucja działa od 1925 roku w domu, w którym pisarz mieszkał przez kilka lat. Tam też aktorka Gillian Anderson, którą widzowie zobaczą w najnowszej adaptacji powieści Dickensa „Wielkie nadzieje” jako pannę Havisham, specjalnie dla królewskich gości przeczytała fragment powieści.

Osobna uroczystość odbyła się w rodzinnym mieście pisarza Portsmouth na południu Anglii.

Karol Dickens (1812-1870) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich. Podziwiany jest za styl, zmysł obserwacji, barwną charakterystykę postaci, społeczną wrażliwość. Dał światowej literaturze postacie Pickwicka, Olivera Twista, Fagina, Scrooge’a, Davida Copperfielda, Nicholasa Nickleby’ego i wiele innych.Często podkreśla się aktualność poruszanych przez niego tematów takich jak społeczne wykluczenie czy bieda.(PAP)

akl/ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :