Wegrów na starej fotografii

Wegrów na starej fotografii

„Wracanie pamięci miejscach pod takim tytułem można oglądać jeszcze wystawę dawnej fotografii. Zorganizowana w ramach projektu niematerialne dziedzictwo kulturowe Słowian w procesie edukacji dzieci i młodzieżych. Ekspozycję można podziwiać w wegrowskim Domu Gdańskim.
Wyeksponowano wiele fotografi miasta Węgrowa sprzed kilkudziesięciu lat, przedstawiających miasto i jego mieszkańców. To prawda, że dawne zdjecia mają swój urok, a zwłaszcza kiedy dotyczą znanych z opowiadań miejsc i postaci, nieobecnych już wśród nas ale mających ogromny wpływ na historię miasta. Oglądając ekspozycję, można odnieś wrażenie jakbyśmy cofneli czas o kilkadziesiąt lat wstecz.
Wystawę otworzył burmistrz miasta Węgrowa Jarosław Grenda. W kilku słowach podkreślił rangę tego wydarzenia i znaczenie dla współczesnych mieszkańców miasta. Starsi powspominali czasy młodości, a nawet rozpoznawali na fotografiach ludzi i sytuacje. Młodych zainteresowały fotografie obyczajowe, zwłaszca stroje z początków XX wieku i obiekty, których już nie ma w krajobrazie Węgrowa.
Ekspozycja będzie prezentowana w Domu Gdańskim do połowy czerwca, a naprawde warto zobaczyć.
Miasto połozone jest na pograniczu kultur wschodu i zachodu. Nie dziwny więc jest fakt, że historię miasta współtworzyli przedstawiciele kilku narodowości: Polacy, Żydzi, ludność przybyła z innych krajów europejskich. Ta mozaika narodów wytworzyła niepowtarzalny koloryt i urok tego miejsca, co najlepiej obrazuja stare zdjęcia.
Wystawę „Wracanie pamięci miejscach przygotowano w oparciu o fotografie ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie, Mariusza Leszczyńskiego, Zofii Wangrat, Tadeusza Wangrata we współpracy z Instytutem Sztuki PAN.
Monika Sadowska 2008-07.30

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :