Warszawskie Targi Książki od 13 maja w Warszawie

Warszawskie Targi Książki od 13 maja w Warszawie

08.04.Warszawa (PAP) – 202 wystawców z Polski i zagranicy zgłosiło do tej pory chęć udziału w Warszawskich Targach Książki, których pierwsza edycja odbędzie się pomiędzy 13 a 16 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Program targów zaprezentowano w czwartek.

I Warszawskie Targi Książki, powołane przez grupę wydawców oraz firmę Murator Expo, po raz pierwszy odbędą się w tym roku w Pałacu Kultury i Nauki – miejscu kojarzonym do tej pory z organizowanymi tam od lat Międzynarodowymi Targami Książki, realizowanymi przez firmę Ars Polona. Międzynarodowe Targi odbędą się tydzień po zakończeniu Warszawskich Targów Książki, w dniach 20-23 maja. Inicjatywa zorganizowania konkurencyjnej do Międzynarodowych Targów Książki imprezy, odbywającej się w tym samym miejscu i prawie w tym samym czasie, była wielokrotnie krytykowana w ostatnich tygodniach przez obserwatorów rynku książki.

Prezes Muratora Jacek Oryl podkreślił jednak podczas czwartkowej konferencji prasowej, że inicjatywa zorganizowania Warszawskich Targów Książki wyszła od samych wydawców. Powołali oni, wraz ze specjalizującą się w organizowaniu targów firmą Murator Expo, spółkę Targi Książki. Majowy termin, jak tłumaczył Oryl, został im zaproponowany przez władze Pałacu Kultury i Nauki i nie mieli wpływu na jego zmianę.

Oryl poinformował też, że do czwartku swoje uczestnictwo w Warszawskich Targach Książki zapowiedziało 202 wystawców i wydawców, m.in. Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i s-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press. "Lista nie jest jeszcze zamknięta. Liczymy na to, że naszych targach weźmie udział 250-300 wystawców" – powiedział Oryl.

Podczas uroczystości otwarcia Warszawskich Targów Książki, 13 maja, ogłoszone zostaną nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar. Nazwisko laureata nagrody zostanie ogłoszone tego samego dnia podczas Wieczoru Wydawców. Również 13 maja ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu Książka Audio Roku za najlepsze audiobooki 2009 r. Dzień później, 14 maja, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki ogłosi wyniki jubileuszowej 50. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku, a Fundacja Kultury Polskiej wręczy nagrodę "Za promocję polskiej książki na świecie. Jednym z ważniejszych wydarzeń ma być prezentacja pięciu książek nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Warszawskie Targi Książki mają być poświęcone w dużej części sprawom wydawniczym i edukacyjnym. Zaplanowano m.in. Forum Nowych Technologii, w ramach, którego odbędą się spotkania i prelekcje poświęcone ochronie praw autorskich oraz wyzwaniom, przed jakimi staje branża wydawnicza w dobie elektronicznej dystrybucji książek i prasy. Seminarium "Sytuacja pisarza i polskiej książki współczesnej" z udziałem pisarzy, wydawców i krytyków zorganizuje Związek Literatów Polskich.

Zaplanowano także spotkania z autorami przy stoiskach wydawców. Wśród gości targów mają znaleźć się Tomas Venclova, Manuela Gretkowska, Tomasz Stańko, Magda Umer, Jarosław Marek Rymkiewicz, Artur Domosławski, Hanna Krall, Andrzej Kunert, Anna Onichimowska. Kazimierz Orłoś będzie podpisywał książkę "Bez ciebie nie mogę żyć", Ewa Lipska tom wierszy "Pogłos", a Urszula Kozioł – "Horrendum".

Targi zakończy 16 maja koncert, podczas którego wręczone zostaną nagrody w konkursie "Edycja Chopin 2010" na najlepsze publikacje dotyczące życia lub twórczości Fryderyka Chopina. Podczas koncertu wystąpi libańska śpiewaczka Nadine Nassar oraz Septet Włodzimierza Nahornego.

Jak ogłoszono w czwartek, po zakończeniu targów w Pałacu Kultury i Nauki, do 23 maja pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl można będzie uczestniczyć w Wirtualnych Targach Książki, które mają być kontynuacją Warszawskich Targów Książki.(PAP)

agz/ abe/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :