Andrzej Wajda odbierze w Mińsku tytuł doktora honoris causa

Andrzej Wajda odbierze w Mińsku tytuł doktora honoris causa

09.04. Mińsk (PAP) – Andrzej Wajda otrzymał tytuł doktora honoris causa Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i za kilka tygodni przybędzie do Mińska, by odebrać dyplom i wygłosić wykład dla studentów – powiedział w piątek telewizji Biełsat rektor tej uczelni Ryczard Smolski.

Andrzej Wajda zgodził się przyjechać, czekamy jedynie na potwierdzenie konkretnej daty przyjazdu – dodał rektor.

Współorganizatorem wizyty Wajdy w stolicy Białorusi jest Instytut Polski w Mińsku. Wicedyrektor Instytutu Wiesław Romanowski poinformował, że przyjazdowi mistrza kina towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny związany z jego twórczością.

"W dniach 2-9 kwietnia odbywa się duża retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w Mohylewie, na drugą połowę kwietnia zaplanowano takie pokazy również w Grodnie, a jesienią – w Mińsku w jednym z głównych kin miasta" – powiedział Romanowski. Nie wykluczył również, że w tym roku "Katyń" zostanie pokazany przez państwową telewizję białoruską. "Trwają starania, by tak się stało" – podsumował.

2 kwietnia państwowa telewizja rosyjska wyświetliła "Katyń" na kanale tematycznym Kultura w porze najwyższej oglądalności. Pokaz ten odbił się szerokim echem na rosyjskich forach historycznych i portalach internetowych. Dotychczas film prezentowany był w kilku rosyjskich miastach na nielicznych pokazach i festiwalach.

Znany białoruski opozycyjny reżyser-dokumentalista Jury Chaszczawacki powiedział telewizji Biełsat, że cieszy go bardzo przyjazd Andrzeja Wajdy na Białoruś. Dodał, że Wajda jest dla niego osobiście i ludzi jego pokolenia symbolem oporu przeciwko sowieckiej rzeczywistości.

"Choć sam Andrzej Wajda jest jak najbardziej żywym człowiekiem z krwi i kości, jego monumentalne "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" dawały wielu myślącym ludziom w Związku Radzieckim możliwość ogarnięcia umysłem istoty świata, w którym przyszło nam żyć" – dodał.

"Z biegiem czasu jego filmy stawały się coraz prostsze w formie – ale jednocześnie coraz głębsze i wymagające w odbiorze – bo widać, że mistrz zbliżył się do sedna procesu twórczości. Jedno wyważone pociągnięcie za strunę czasem powoduje większy efekt niż kilka wirtuozerskich akordów" – wskazał Chaszczawacki.

Oprócz zwyczajowego wykładu na temat twórczości Wajdy, towarzyszącego odebraniu honorowego doktoratu, w głównej białoruskiej uczelni artystycznej w Mińsku mają odbyć się również warsztaty autorskie polskiego mistrza z udziałem studentów nowo otwartego wydziału sztuk ekranowych Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki.

Michał Janczuk (TV Biełsat) (PAP)

jak/ ro/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :