Warszawa: eksperci oceniają stan „Damy z gronostajem”

Warszawa: eksperci oceniają stan „Damy z gronostajem”

Specjaliści mają się wypowiedzieć, czy jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach może być przewożony i jakie ewentualne niebezpieczeństwa grożą mu podczas transportu. Od ich opinii zależeć będzie, czy „Dama” zostanie wypożyczona na wystawę w Gemaeldegalerie w Berlinie, o co zabiega właściciel obrazu Fundacja Książąt Czartoryskich. ”Dama z gronostajem” jest obecnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Decyzja podjęta przez komisję ekspertów będzie wiążąca” – powiedział we wtorek sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków.

Fundację Książąt Czartoryskich będą reprezentowali w komisji David Bull z USA, który badał „Damę z gronostajem” w 1992 r. i konserwatorka Anna Grochowska – Angelus, która na co dzień opiekuje się tym obrazem i towarzyszyła mu w podróżach zagranicznych.W komisji znajdą się m.in. prof. Grażyna Korpal z ASP w Krakowie, prof. Maria Lubryczyńska z ASP w Warszawie, prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia, prof. Andrzej Rottermund z Zamku Królewskiego w Warszawie i Paweł Jaskanis dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie i przewodniczący Rady ds. Muzeów przy ministrze kultury.

w zeszłym tygodniu minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział PAP, że

„Wyjazd +Damy z gronostajem+, gdziekolwiek on miałby być, musi być poprzedzony ekspertyzą. (…) Ekspertyza musi potwierdzać lub negować możliwość wyjazdu i od tej ekspertyzy nie może być odwołania. Finał musi być taki, że +Dama+ ma wrócić do Krakowa, zgodnie z obietnicą, ale Muzeum i Fundacja muszą zmienić swój charakter i swoją strukturę prawną” – mówił minister.

„Zależy mi na tym, aby +Dama z gronostajem+ była na stałe ulokowana w Krakowie, (…) i aby decyzje, dotyczące ewentualnego wyjazdu dzieła, miały odrębną procedurę w Fundacji, stworzoną specjalnie dla tego obrazu. W statucie Fundacji należy zagwarantować niepodzielność kolekcji” – mówił Zdrojewski dodając, że ministerstwo ze swej strony deklaruje natomiast m.in. sfinansowanie części prac związanych z obrazem, współfinansowanie utrzymania tej kolekcji pod warunkiem, że „Dama” przestanie podróżować a jeżeli będzie, to zgodnie ze specjalną procedurą.

Opinia o stanie zachowania dzieła da Vinci powinna być znana tego samego dnia, w którym zbierze się komisja. Na Zamku Królewskim w Warszawie nie ma możliwości wykonania dodatkowych badań tego obrazu. Stanowisko ekspertów będzie kluczowe dla decyzji, czy obraz może pojechać do Berlina, gdzie od sierpnia planowana jest wystawa portretu renesansowego. List w tej sprawie napisał do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego minister kultury Niemiec, Bernd Neumann.

Fundacja Książąt Czartoryskich ma zgodę na wypożyczenie dzieła na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie (od listopada 2011 do lutego 2012). (PAP)

wos/ aszw/ agz/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :