Fotografie kobiet Annie Leibovitz

Fotografie kobiet Annie Leibovitz

„To będą różne kobiety, różnych zawodów, w różnym wieku, zwyczajne i niezwyczajne, znane i nieznane” – powiedziała PAP Life Teresa Śmiechowska, koordynatorka wystawy. Zaznaczyła, że wyboru prac, które będą pokazane na wystawie, dokonała sama artystka. Ona też zasugerowała powiększenie fotografii do wymiarów 130 na 180 cm (formatu, w którym nigdy wcześniej nie były pokazywane) i wybrała miejsce, gdzie prezentowana będzie wystawa.

Otwierać ją będzie czarno-biały portret matki artystki – Marilyn Leibovitz. Na następnych zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. amerykańską Sekretarz Stanu Hilary Clinton, aktorki: Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Susan Sarandon i Scarlett Johansson, rzeźbiarkę Louise Bourgeois, dziennikarkę telewizyjna Christiane Amanpour, wydawcę „Washington Post” Katharine Graham, sędzie Sądu Najwyższego: Ruth Bader Ginsburg i Sandrę Day O’Connor, tenisistki Venus i Serenę Williams, piosenkarkę Patti Smith, astronautkę Eileen Collins, tancerki z rewii oraz kobietę, która jest ofiarą przemocy fizycznej.

Wystawa nawiązuje do słynnego albumu fotografii Leibovitz pt. „Woman” (Kobiety), wydanego w 1999 r. Znalazło się w nim ponad 200 fotografii kobiet. Zdjęcia uzupełniał esej autorstwa Susan Sontag.

Annie Leibovitz (ur. 1949 r. w Waterbury w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych) karierę rozpoczęła na początku lat 70., w czasie gdy w San Francisco studiowała malarstwo i grafikę. Mając 19 lat zadebiutowała w piśmie „Rolling Stone”, a wkrótce została dyrektorem fotograficznym magazynu. W latach 80. jej zdjęcia zaczęły ukazywać się w renomowanych czasopismach amerykańskich – „Life”, „Time”, „Vogue”, „Vanity Fair”, „New York Times Magazine”. Drukowały jej fotografie – „Paris Match”, „Stern”, „London Independent Magazine”. Leibovitz, jako pierwsza kobieta została wyróżniona indywidualną wystawą w Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie.

Sławę przyniosły jej portrety, w tym portrety inscenizowane. Do najbardziej znanych z nich należą: akt Demi Moore w zaawansowanej ciąży, zdjęcie Whoopi Goldberg w wannie wypełnionej mlekiem, fotografia leżącego w pozycji embrionalnej, obejmującego Yoko Ono nagiego Johna Lennona.

Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i kanał telewizyjny dla kobiet TLC. Honorowy patronat nad nią objęli ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

To druga wystawa Amerykanki w Polsce. Wcześniejsza, retrospektywna, odbyła się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w 1998 roku. Artystka pokazała wtedy bardzo różne prace, od fotografii członków rodziny, poprzez zdjęcia reportażowo-dokumentalne (m.in. z tras koncertowych zespołu Rolling Stones i z ostrzeliwanego Sarajewa), po portrety gwiazd.

Wystawę fotografii Leibovitz będzie można oglądać na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego do 16 maja. Trzy dni później w tym samym miejscu zawiśnie inna prezentowana w ramach Polskiego Festiwalu Reklamy wystawa. Będzie to prezentacja prac izraelskiej artystki Szaron Bareket. Po tej wystawie, w drugiej połowie czerwca pokazywane będą prace młodego polskiego artysty Roberta Mendela.

To nie jedyne przedsięwzięcia festiwalu związane z fotografią. 20 kwietnia w Zamku Ujazdowskim zostanie otwarta wystawa „Społeczeństwo. Nielekko, niełatwo i nieprzyjemnie” – prezentacja zdjęć i spotów z międzynarodowych i polskich kampanii społecznych. Będzie można zobaczyć m.in. kontrowersyjne prace Oliviero Toscaniego dla Benettona.

Polski Festiwal Reklamy ma charakter interdyscyplinarny i multimedialny. Towarzyszą mu warsztaty i konferencje. Przewodnim tematem tegorocznej – VII edycji festiwalu są sztuka, komunikacja i reklama, jako droga do realizacji celów społecznych. (PAP Life)

dsr/ abe/ tom/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :