W weekend Noc Muzeów w całej Polsce

W weekend Noc Muzeów w całej Polsce

Większość polskich miast organizuje Noc Muzeów z soboty na niedzielę. Wyjątkiem w tym roku jest Kraków, który włączy się w akcję dopiero za tydzień – z piątku na sobotę (20 i 21 maja). Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się kilkanaście najważniejszych krakowskich muzeów, w tym po raz pierwszy – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które zostanie oficjalnie otwarte 19 maja.

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza w Noc Muzeów na spotkanie w klimacie lat 80. Prezentowane będą pojazdy, sprzęt i umundurowanie MO. Serwowana będzie woda sodowa z odrestaurowanego saturatora. Wszystko pod okiem członków historycznej grupy rekonstrukcyjnej MO.

Muzeum Wigier w Starym Folwarku (Podlaskie) zorganizuje Noc Muzeów nad jeziorem Wigry – będzie tam można oglądać podwodny świat na łodzi Leptodora 2. To jedyna w Polsce łódź z przeszklonym dnem, specjalnie przystosowana do podglądania tego, co dzieje się pod wodą.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało wystawę „Listów z przeszłości”; prezentowane będą oryginalne listy z 1947 r., napisane przez troje pracowników Huty Stalowa Wola, którzy skarżą się m.in. na brak wolności i sprawiedliwości w stalinowskiej Polsce. Zapiski te zostały znalezione w czasie remontu w ścianie budynku huty. Ich odnalezienie odbiło się głośnym echem w mediach.

Zabytki związane z historią medycyny: sprzęty apteczne, lekarskie, naczynia do przechowywania leków, np. proszku z mumii, będzie można zobaczyć w trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Szlachetne zdrowie”.

Po raz pierwszy do Nocy Muzeów przyłączą się w tym roku placówki w Wadowicach. Czynne będą m.in. Muzeum Miejskie, którego ekspozycja przybliża rodzinne miasto Karola Wojtyły z czasów jego dzieciństwa oraz replika domu rodzinnego Jana Pawła II w domu katolickim przy parafii Ofiarowania NMP. Budynek, w którym przed wojną mieszkała rodzina Wojtyłów i obecnie mieści się muzeum, jest przebudowywany.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie podczas nocy muzeów będzie obchodzić swoje 55. urodziny. Oprócz możliwości oglądania stałych ekspozycji zaplanowano wiele atrakcji, m.in. na Starym Rynku przygotowano wielką kartkę urodzinową – będzie tam można wpisać życzenia dla muzeum.

Pokazy dawnego prania i krochmalenia i podróż po mieście zabytkowym taborem to niektóre z atrakcji przygotowanych przez poznańskie muzea. Biblioteka Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zaprasza na „nocne igraszki”. Zainteresowani zobaczyć będą mogli inkunabuły, stare druki, księgi libertyńskie, historyczne i biblijne ozdobione nieprzyzwoitymi rycinami.

Kopie powiększonych archiwalnych fotografii wnętrz Zamku Książąt Czartoryskich wykonanych w 1905 r. przez Antoniego Pawlikowskiego przygotowano w Gołuchowie (Wielkopolska). Zdjęcia mają pozwolić porównać wnętrza dawnego muzeum stworzonego przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską (1830-1899) ze stanem obecnym.

Imprezę „Kielecka Muzeaika” przygotowały wspólnie instytucje: Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc i Muzeum Zabawek i Zabawy. Z okazji Nocy Muzeów muzealnicy pozamieniali się eksponatami. Zadaniem zwiedzających będzie odkryć, które przedmioty pochodzą z innej instytucji i nie pasują do wystawy.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało szereg wydarzeń kulturalnych: m.in. w gmachu głównym zakopiańskiego muzeum przy Krupówkach będzie można obejrzeć multimedialną prezentację o początkach narciarstwa w Tatrach, wzbogaconą o pokaz starego sprzętu narciarskiego; najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego – Galerii Sztuki XX wieku w witkiewiczowskiej willi „Oksza”.

Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido przygotuje trzecią już Noc Absurdu. Ponieważ program do ostatniej chwili jest niespodzianką, Guido przypomina, że w poprzednie Noce 320 metrów pod ziemią urządzano m.in. podziemną plażę – z piaskiem, siatkówką plażową, szumem morza, ratownikiem i koktajlami owocowymi, a rok później – podziemną krainę Narnii – z jarmarkiem, Zamarzniętym Jeziorem (małym lodowiskiem) i Lodowym Labiryntem.

W Muzeum Czartoryskich w Puławach (Lubelskie) podczas Nocy Muzeów zaprezentowany zostanie nieznany dotychczas rysunek Jana Matejki z 1853 r. przedstawiający herb Pogoń Litewska. Matejko miał wtedy 15 lat i był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Rysunek – wykonany ołówkiem na papierze – został zakupiony przez muzeum od prywatnych właścicieli, spadkobierców nauczyciela dzieci Matejków.

W Ratuszu w Białymstoku, głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, będzie można zagrać w planszową grę „Kolejka” nawiązującą do realiów PRL-u. W muzeum eksponowana jest też tematyczna wystawa fotografii autorstwa Mariusza Olkowskiego prezentująca Białystok w latach 80. ubiegłego wieku. Chętni mogą przynieść stare płyty winylowe i pocztówki dźwiękowe, które można będzie odtwarzać z adaptera w ramach zabawy „Tamte prywatki”.

W Łodzi atrakcją będą wycieczki w ramach Muzeum Rozproszonego, podczas których siedmiu przewodników różnymi trasami będzie oprowadzać zwiedzających po „zaginionej dzielnicy”, czyli Litzmannstadt Getto – zamkniętej w latach 1940-1944 dzielnicy żydowskiej.

W Koszalinie w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie 19 placówek, w tym m.in. zamknięte na co dzień dla zwiedzających muzea znajdujące się na terenie dwóch jednostek wojskowych oraz Muzeum Wody.

Nocne spotkanie z kulturą Japonii organizuje w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów – Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dzień wcześniej w Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli zaplanowano koncert i czytanie prozy patrona placówki.

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu po raz pierwszy będzie można podziwiać Sanctus Adalbertus, czyli replikę Łodzi św. Wojciecha. Wykonana z drewna dębowego ma 11 m długości i waży blisko tonę.

zak/ mbo/ ilp/ sibi/ duk/ swi/ ren/ mtb/ szb/ rgr/ agn/ rpo/ kpr/ szf/ pdo/ api/ bur/ szt/ mmd/ agz/ mlu/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :