W ten weekend – Święto Kielc

W ten weekend – Święto Kielc

25.06. Kielce (PAP) – Odsłonięcie pomnika Henryka Sienkiewicza, Biała Noc w instytucjach kultury, Jarmark Świętokrzyski, plener artystów i niezliczone imprezy złożą się na Święto Kielc, które rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

Imprezy odbywać się będą na deptaku – ulicy Sienkiewicza, w parku i placówkach kultury. Święto zainauguruje odsłonięcie pomnika autora „Trylogii- dłuta Gustawa Zemły. Muzea i teatry zapraszają na Białą Noc; w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się otwarta próba sztuki Szymona Bogacza "W imię ojca i syna- w reżyserii Piotra Ziniewicza.

W „Białą Noc- włączył się Instytut Pamięci Narodowej, który do północy udostępni podziemny sztab kryzysowy byłej Komendy Wojewódzkiej PZPR w Kielcach (dawny bunkier) oraz archiwum główne. Zaprezentowane zostaną również typowe materiały archiwalne i praca pionu archiwalnego. Pracownicy Biura Edukacji Publicznej zaprezentują wystawy "Z archiwum kieleckiego IPN" oraz "Zbrodnia Katyńska", a także zapraszają na projekcje filmów historycznych.

W trakcie Święta odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Katarynek. Wystąpi Teatr Polonia ze spektaklem „Lament na placu Konstytucji- Krzysztofa Bizio oraz japoński zespół Toranoko. Studenci kierunku „taniec- Wyższej Szkoły Umiejętności zaprezentują swój spektakl dyplomowy. Zagrają Bajm, Mariusz Lubomski, L.U.C z projektem "39/89 Zrozumieć Polskę", Natalia Kukulska i Bracia. Prezentować się będą zespoły kieleckie i młodzi podopieczni domów kultury.

Już od poniedziałku na deptaku swoje kramy rozstawili handlarze w ramach Jarmarku Świętokrzyskiego. Na czas Święta ulica Staszica stanie się plenerem dla kieleckich artystów, którzy tu wystawią swoje prace. Swoją działalność zaprezentują na deptaku także organizacje pozarządowe.

Świętującym kielczanom nie zabraknie również emocji sportowych. Wśród propozycji znalazły się mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym oraz mistrzostwa Europy w rajdach enduro. Swoje umiejętności zaprezentują członkowie Klubu Sportowego Mundo Capoeira.

W trakcie święta Kielc w siedzibie Tragów Kielce będą odbywały się, po raz pierwszy, Międzynarodowe Targi Muzyki, Tańca i Rozrywki SHOWEXPO. Jedną z propozycji będzie Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Showexpo-Kielce 2010.(PAP)

agn/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :