Kiri Te Kanawa wystąpi w piątek w Teatrze Wielkim w Łodzi

Kiri Te Kanawa wystąpi w piątek w Teatrze Wielkim w Łodzi

24.06. Łódź (PAP) – Światowej sławy sopranistka Kiri Te Kanawa wystąpi w piątek na jedynym w Polsce koncercie w Teatrze Wielkim w Łodzi. W czwartek artystka spotkała się z dziennikarzami na krótkiej konferencji prasowej.

"Z niecierpliwością oczekujemy na jutrzejszy koncert i mamy nadzieję, że będzie się on państwu podobał. Będziemy się bardzo starać, żeby był wspaniały" – powiedziała Kiri Te Kanawa.

Artystka nie odpowiadała na żadne pytania i nie mówiła nic o szczegółach koncertu. Przybliżył je dyrygent Julian Reynolds, pod którego batutą grać będzie w piątek orkiestra łódzkiej opery.

"Wczoraj rozpoczęliśmy próby z orkiestrą Teatru Wielkiego. Muzykom podoba się program, który zaprezentuje publiczności Kiri Te Kanawa. Grają go bardzo dobrze. Myślę, że będzie bardzo interesujący, ponieważ pokaże najświetniejsze arie artystki. Rozpoczniemy Mozartem, ponieważ pani Te Kanawa na całym świecie jest znana z repertuaru mozartowskiego. Później przejdziemy do Straussa, a następnie do Cantalobe'y. Zakończymy bardziej popularnym repertuarem Bernsteina i Gershwina" – powiedział Reynolds.

W programie są również utwory Manuela de Falli, Julesa Masseneta i Sergiusza Rachmaninowa.

Pochodząca z Nowej Zelandii Kiri Te Kanawa zdobyła status międzynarodowej gwiazdy po swoim debiucie w roli Hrabiny w "Weselu Figara" w Covent Garden w 1971 roku.

Artystka występowała w najważniejszych teatrach operowych świata, m.in. Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Operze Paryskiej, Operze w Sydney, La Scali. Obdarzona sopranem lirycznym wcielała się m.in. w tytułową partię Arabelli w operze Straussa, Księżnej marszałkowej w "Kawalerze srebrnej róży" tego kompozytora, Donny Elviry w "Don Giovannim", Paminy w "Czarodziejskim flecie" czy Hrabiny Rozyny w "Weselu Figara" Mozarta. Występowała z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago, Filharmonią w Los Angeles, Londyńską czy Bostońską Orkiestrą Symfoniczną.

W 1982 roku Kiri Te Kanawa została uhonorowana przez Elżbietę II tytułem Damy Imperium Brytyjskiego. Posiada honorowe doktoraty uniwersytetów m.in. Cambridge, Oxford i Chicago. Jest także honorowym członkiem londyńskiego Royal Academy of Music.

Obecnie artystka występuje głównie z recitalami. Jest śpiewaczką wszechstronną, uprawiającą wiele gatunków muzycznych i mającą na koncie wiele nagrań nie tylko z repertuaru operowego. Kiri Te Kanawa prowadzi także fundację zajmującą się wsparciem i finansową pomocą utalentowanych, młodych artystów z Nowej Zelandii.

"Celem fundacji jest uświadomienie wszystkim na całym świecie, jaki jest potencjał w tych młodych ludziach" – powiedziała w czwartek Te Kanawa.

Koncert zakończy sezon kulturalny w województwie łódzkim i sezon artystyczny w łódzkiej operze. W ubiegłym roku koniec sezonu w łódzkiej operze uświetnił koncert z okazji 90-lecia województwa łódzkiego z udziałem m.in. Placido Domingo.(PAP)

duk/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :