W sobotę rozpoczyna się Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu

W sobotę rozpoczyna się Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu

25.06. Toruń (PAP) – Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest rozpoczyna się w sobotę w Toruniu. Do 2 lipca zobaczyć można będzie ponad 150 filmów z całego świata oraz spotkać polskie i zagraniczne gwiazdy kina.

"W tym roku wśród gości znajdą się: laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale Julia Jentsch, gwiazda sztuki współczesnej Shirin Neshat i wywodzący się z Torunia Bogusław Linda. W 23 pasmach filmowych, muzycznych i artystycznych zobaczymy ponad 150 filmów" – poinformowała organizatorka festiwalu Katarzyna Jaworska.

W głównym konkursie festiwalu, zatytułowanym "On Air", od tego roku startują debiuty i drugie filmy reżyserów z całego świata. Najlepszy z nich zdobędzie główną nagrodę imprezy – Złotego Anioła Tofifest.

"Ósma edycja festiwalu odbywa się pod hasłem +Bo każdy ma w sobie bunt+. I rzeczywiście, nasz festiwal chce pokazywać filmy, które zajmują stanowisko w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie, filmy, które nie unikają trudnych tematów" – podkreśliła Jaworska.

Głównym konkursem festiwalu jest międzynarodowy przegląd "On Air", przeznaczony dla debiutów i drugich filmów danego reżysera. Większość projekcji konkursowych będzie z polskimi premierami tych obrazów, a najlepszy z nich zdobędzie główną nagrodę imprezy – Złotego Anioła Tofifest.

Drugim konkursem, w którym zostanie przyznany Złoty Anioł jest międzynarodowy przegląd filmów krótkometrażowych "Shortcut", w którym pojawi się 35 filmów z 21 krajów. Trzecim jest Konkurs Polski "From Poland" z takimi obrazami jak "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Enen" Feliksa Falka czy "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha.

"Festiwal codziennie odwiedzać będą gwiazdy kina. Na otwarcie przyjedzie Julia Jentsch. Zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale i Europejskiej Nagrody Filmowej odbierze specjalnego Złotego Anioła dla wschodzącego talentu kin europejskiego" – zaznaczyła Jaworska.

Amerykańsko-irańska artystka Shirin Neshat zapowie w Toruniu swój debiut reżyserski "Kobiety bez mężczyzn", za który otrzymała Srebrne Lwy w Wenecji. Gwiazda kina polskiego Bogusław Linda w swoim rodzinnym Toruniu odbierze na zakończeniu festiwalu Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą.

Na Tofifest pojawią się też Alvaro Pastor reżyser głośnego "Ja też!", Katarzyna Rosłaniec, Marian Dziędziel, Wojciech Smarzowski, Robert Gliński, Jacek Borcuch, Mateusz Kościukiewicz, Paweł Borowski, Levan Koguashvili i Anna Polony.

Wśród pasm filmowych ósmej edycji imprezy znajdzie się retrospektywa grecko-francuskiego buntownika kina Costy Gavrasa, pierwsze w kraju pasmo kina kampowego "Camp Not Dead" z retrospektywą angielskiego wizjonera Kena Russella, a także Nowe Kino Gruzji.

Podczas festiwalu przy okrągłym stole, poświęconym kinu europejskiemu, zasiądą goście pasma Cultural Exchange. Wśród nich znajdą się przedstawiciele festiwali Brno 16 i Cinefest, Słowackiego Instytutu Filmowego i ceniony słowacki reżyser Dusan Hanak.

30 czerwca na Rynku Staromiejskim w Toruniu zaplanowano koncert muzyki filmowej "Idź Pod Prąd". W wykonaniu O.S.T.R., Mosquito, Dick4Dick i legendy punka – Dezertera usłyszeć można będzie na żywo piosenki z polskich filmów: Galerianki, Moja krew, Wszystko co kocham.

Festiwal przygotował także przedsięwzięcia adresowane do dzieci. W trakcie festiwalu powstanie zrealizowany przez dzieci krótkometrażowy musical, wspólnie z kuratorami inicjatywy "Sztuka Cię Szuka" z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.(PAP)

olz/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :